Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszym napojem do posiłków jest wino

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Zagłębie win jest Lubuskie
Zagłębie win jest Lubuskie Archiwum
Prawdopodobnie odkąd człowiek zaczął jadać przy stole nieodłączną częścią jego posiłków był alkohol. Najstarszym i cały czas uważanym za najbardziej szlachetny trunek jest oczywiście wino. W ostatnich kilkunastu lat Polacy zrobili sporo w kierunku zmiany swojej kultury picia z wódczano-piwnej w winną, ale nadal jest w tej materii sporo do zrobienia.

Słodkie i wytrawne

Zacznijmy od rzeczy najprostszych, ale jednocześnie zasadniczych, po to aby potem swobodnie obracać się w winnym kręgu, a więc od rodzajów win. Najprostszy podział wynika z zawartości cukru, a więc mamy wina stołowe - wytrawne i półwytrawne oraz deserowe, czyli słodkie. Jedne i drugie mogą mieć barwę białą, czerwoną i różową. Mamy jeszcze specyficzne wina musujące z najsłynniejszym szampanem oraz wermuty, czyli wina ziołowe. Poprzez dodanie spirytusu gronowego może skosztować także bardzo mocnych win: typu: sherry, porto, madera, muscat i tokaj.
Z jakimi winem mamy do czynienia, dowiadujemy się z etykiety, która zwykle zawiera nazwę trunku, rok produkcji, moc, pojemność butelki, ocenę jakości i miejsce produkcji. Sam wygląd etykiety może być mylący, więc warto skoncentrować się na zamieszczonych na niej informacjach. W przypadku win francuskich warto zwrócić uwagę na napis AOC (Appellation d'origine contrôlee), który oznacza napój dobrej jakości. W przypadku niemieckich jest to QmP (Qualitaetswein mit Praedikat), włoskich - (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) a hiszpańskich DOCA (Denominacion de Origen Ealisficada). Dodatkowa ważna informacja świadczy o tym, że trunek jest brut (mocno wytrawny), extra sec lub extra dry (wytrawny), sec lub semi dry (półwytrawny), demi doux, semi sweet - półsłodki oraz doux i sweet - słodki. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, wystarczy zerknąć na tylną etykietę.

Skomponowane z daniem

Choć podobno stare zasady podawania win powoli odchodzą do lamusa, my będziemy konserwatywni, bo wybór gatunku wina zdecydowanie zależy od rodzaju dania, a właściwa harmonia pozwoli nam smakować jedno i drugie. Podstawowe zasady podawanie win wyglądają następująco:
- przed posiłkiem podajemy wina pobudzające apetyt (aperitify). Mogą to być wermuty (wytrawne lub półwytrawne), wina gorzkie oraz południowe, np. porto.
- do przekąsek- wina białe wytrawne, np. francuskie Bordeaux, niemieckie mozelskie, węgierski Rizling albo bułgarskie - Dimiat.
- do ryb i białego mięsa - wina stołowe białe półwytrawne lub półsłodkie, jak francuskie bordoskie, ale też burgundzkie Chablis, niemieckie reńskie, węgierski Tokaj Szamorodnil ub
- do pieczystego lub dziczyzny- wina czerwone bordoskie z okręgu Medoc, burgundzkie cięższe np. Chambertin, węgierskie Egri Bikaver lub Szekszardi i bułgarskie Mavrud.
- do serów - wina czerwone, bardzo głębokie w smaku burgundzkie Cios de Yougeot, węgierskie Egri Burgundi, chorwackie - Dingać;
- do owoców, orzechów, ciast i deserów - słodkie np. tokaj, malaga lub półsłodkie - madera , porto.
Do wszystkiego pasuje szampan.

Schłodzone lub... zmrożone

Należy też pamiętać o przestrzeganiu temperatury wina. Aperitify mogą mieć temperaturę pokojową lub być nieco schłodzone. Wina białe stołowe chłodzi się do temp. 8-10°C, przy czym słodsze chłodzimy bardziej. Wina czerwone pijemy w temperaturze pokojowej. Natomiast szampana możemy na dłużej wstawić do lodówki, choć znawcy polecają wstawienie butelki kubełek z lodem.
Do poszczególnych win dobieramy też odpowiedni kieliszki. Do francuskich są stosowane duże kieliszki, na nóżce średniej długości; do reńskich - kieliszki stosunkowo płaskie, na wysokich nóżkach; do mocnych win południowych, kieliszki mniejsze niż do win francuskich i węższe - w kształcie tulipana, osadzone na krótkiej nóżce, do szampana lub wina musującego wąskie, lekko rozszerzające się ku górze, na bardzo niskich nóżkach.
Wino, jako szlachetny trunek, należy też w odpowiedni sposób nalewać. Robimy to powoli od 1/3 do 2/3 pojemności kieliszka. Jeśli nie wypijemy wina, warto jego resztki zamrozić np. w kostkach i potem wykorzystać podczas przygotowywania różnych potraw, np. sosów. Pamiętajmy też, aby wina białe podawać przed czerwonymi, lżejsze przed cięższymi, młodsze - przed starszymi, wytrawne - przed słodkimi, a słabsze (gorsze) - przed lepszymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski