Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe jezioro w Poznaniu zagrożone. "Katastrofa ekologiczna jeszcze się pogłębi". Sprawa została zgłoszona do prokuratury

Alicja Durka
Alicja Durka
Dyskusja na temat zanieczyszczenia Jeziora Kierskiego trwa od lat.
Dyskusja na temat zanieczyszczenia Jeziora Kierskiego trwa od lat. Grzegorz Dembiński/Zdjęcie archiwalne
W sobotę profil Kiekrz dla Żeglarzy opublikował film, z którego wynika, że prowizoryczna tama z balotów słomy zaczyna przepuszczać ścieki z oczyszczalni. - Katastrofa ekologiczna wywołana wieloletnim dopływem ścieków do jeziora w związku z tym jeszcze się pogłębi - alarmują mieszkańcy.

Jezioro Kierskie jest zanieczyszczone

Dyskusja na temat zanieczyszczenia Jeziora Kierskiego trwa od lat. Jerzy Juszczyński z Polskiego Klubu Ekologicznego donosi, że spływ nieoczyszczonych ścieków z oczyszczalni w Tarnowie Podgórnym spowodował dramatyczne pogorszenie się stanu wód jeziora.

– Przeźroczystość, która w ostatnich latach oscylowała koło 3 metrów, teraz ma tylko 1,3 m – mówi Juszczyński.

Inspekcja Ochrony Środowiska (IOŚ) potwierdza, że sytuacja jest trudna. Jeszcze w ubiegłym roku inspektorat przeprowadził kontrolę, z której wynika, że ze strony oczyszczalni ścieków w Tarnowie Podgórnym doszło do nieprawidłowości. W styczniu, z tego powodu, sąd uznał przedstawiciela Tarnowskiej Gospodarki Komunalnej TP-KOM Sp. z o.o. winnym popełnienia wykroczeń i wymierzył mu karę grzywny.

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska z kolei zobowiązał prezesa do usunięcia nieprawidłowości i przesłał do Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Poznaniu wniosek o cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków. Wniosek został odrzucony.

– Podkreślić jednak należy, że według naszej wiedzy trwają już działania, mające na celu ograniczenie dopływu zanieczyszczeń do Jeziora Kierskiego, podejmowane przez Tarnowską Gospodarkę Komunalną TP-KOM Sp. z o.o., we współpracy z administratorami Kanału Przybrodzkiego i rowu SK-63, a dalsze działania kontrolne i pokontrolne Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska nie wpłyną na ich przyspieszenie – czytamy w oświadczeniu IOŚ.

Stan wody pogorszył się w ubiegłym tygodniu. W sobotę profil Kiekrz dla żeglarzy po raz kolejny już poinformował o aktualnej sytuacji jeziora.

- Tylko dzięki społecznej aktywności żeglarzy udało się prowizorycznie zablokować dopływ ścieków - dodaje Juszczyński.

W weekend tama przestała spełniać swoją funkcję, bo zaczęła się rozsypywać i przepuszczać nieczystości.

- Katastrofa ekologiczna wywołana wieloletnim dopływem ścieków do jeziora w związku z tym jeszcze się pogłębi - podsumowuje Kiekrz dla żeglarzy.

Prokuratura zajmie się zatruciem jeziora Kierskiego

Po licznych doniesieniach, Kancelaria Radcy Prawnego Beata Strzyżowska poinformowała, że sprawa zatrucia jeziora Kierskiego trafiła do prokuratury.

- Z przykrością informujemy, że w związku z katastrofalnym stanem wód Jeziora Kierskiego, Kancelaria zmuszona została do złożenia w dniu 27 maja 2022 r. do prokuratury zawiadomienia o podejrzenia popełnieniu przestępstwa z art. 182 w zw. z art. 183 kk, polegającego na niewłaściwym unieszkodliwianiu ścieków skutkującym zanieczyszczeniem środowiska w znacznych rozmiarach.
W marcu 2022 r. w Kanale Przybrodzkim oraz Samicy Pamiątkowskiej zaobserwowano bowiem gromadzenie się czarnej toksycznej brei o nieprzyjemnym zapachu i uchodzenie zanieczyszczeń wprost do Jeziora Kierskiego. Dla ratowania jeziora niewystarczające okazało się ustawienie prowizorycznej zapory w postaci balotów słomy

- informuje radczyni Beata Strzyżowska.

W wyjaśnieniach, radczyni tłumaczy, że zanieczyszczenie doprowadziło do pogorszenia się stanu wód akwenu w niespotykanym dotychczas stopniu. Skutkami jest podtrucie ryb w jeziorze i okolicznym gospodarstwie rybackim.

- Znaczne ograniczenie przejrzystości jeziora wskazuje na zaleganie toksycznych substancji na dnie akwenu i jego trwałe zatrucie. Opisany stan pozbawia tlenu większość organizmów żywych zasiedlających zbiornik i prowadzi do ich wymierania. Według specjalistów i ekologów, usuwanie skutków katastrofy będzie trwało latami

- dodaje Strzyżowska.

Radczyni przytacza także wyniki badań jeziora, które wskazują, że większość składników wody przekracza dopuszczalne wartości jakości. Zanotowano także zakwit sinic.

Położony w gminie Czerwonak sztuczny zbiornik wodny to doskonałe miejsce dla amatorów wodnych sportów ekstremalnych. Znajduje się tam wyciąg do nart wodnych i wakeboardu. Akwen posiada takie liczne udogodnienia jak strzeżona, piaszczysta plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw, przebieralnie, natryski i boisko do gry w siatkówkę.Następna plaża----------->

Najpiękniejsze i najczystsze plaże w Wielkopolsce. Tu warto ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski