Największe targi budowlane przyciągną około 1300 wystawców

  Największe targi budowlane przyciągną około 1300 wystawców

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Poznaniu rozpoczynają się jutro największe w tej części Europy targi budowlane. W tym roku "Budma" zgromadzi około 1300 wystawców. Organizatorzy liczą także na około 50 tys. zwiedzających. Tegoroczna impreza, która odbywa się pod hasłem "Inspirowane naturą", będzie jednak przebiegać w cieniu kryzysu finansowego.
  Branża budowlana przeżywa obecnie trudności. Jeszcze do niedawna chętnych na kupno mieszkania było więcej niż dostępnych lokali. Teraz deweloperzy, także ci w stolicy Wielkopolski, mają problemy z ich sprzedażą. Mieszkania stoją puste, a znawcy rynku nie mają dobrych wieści.

  - Kryzys w branży dotknie zwłaszcza budownictwo mieszkaniowe - przekonuje Jerzy Stroński, przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Poznaniu. Ceny materiałów budowlanych spadają jeszcze powoli. Wkrótce jednak stanieją zdecydowanie bardziej. I to może być czas na budowanie własnego domu jednorodzinnego.

  Kryzysu nie będzie raczej widać na tegorocznej "Budmie". W Poznaniu najnowszą ofertę na rynku zaprezentuje bowiem ponad 1300 wystawców z 32 krajów. Podczas trzech dni imprezy zaprezentowanych zostanie również ponad 200 nowości branżowych. - Podczas tegorocznej edycji targów przygotowany został nowy salon "Drogi i chodniki" - opowiada Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, na których odbędzie się "Budma". - Jest to odpowiedź na rynkowe zapotrzebowanie i mamy nadzieję, że skorzystają z niego zwłaszcza samorządy lokalne, do których jest skierowany.

  Tematyka "Budmy" będzie dotyczyć w znacznej mierze również budownictwa ekologicznego. Nawiązuje do tego m.in. Wioska Domów Drewnianych. Zaprezentowane zostaną najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w budownictwie drewnianym. Tak jak w poprzednich edycjach pojawią się też wystawcy zachęcający do energooszczędności, a zwłaszcza świadectw energetycznych budynków, które są wymagane od tego roku. Na razie trwają szkolenia osób, mających przeprowadzać kontrole. Już teraz ten obowiązek, który wymaga od Polski Unia Europejska budzi zamieszanie.

  - Będzie to z pewnością bardziej uciążliwe dla inwestorów, bo oznacza to dodatkowe koszty dla nowych budynków. Przy starszych budynkach będzie raczej mniejsze zainteresowanie zdobyciem świadectwa - mówi J. Stroński. - Pamiętać trzeba, że świadectwo to bardziej potwierdzenie w przypadku sprzedaży domu, jak został on zaprojektowany pod kątem tego, ile ciepła wydostaje się na zewnątrz.

  Podczas targów budowlanych pojawi się problematyka związana z odpowiednią akustyką budynków.
  Nie zabraknie także imprez towarzyszących, w tym ogólnopolskich Mistrzostw Glazurników czy Last Call for Planet Earth - prezentacji filmu oraz spotkania z uznanymi na świecie architektami, którzy opowiedzą o tym, jak projektować obiekty, aby te nie szkodziły naturze.

  Wraz z targami "Budma" odbędzie się Centrum Budownictwa Sportowego, które jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej i Międzynarodowych Targów Poznańskich.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo