Należy dać służbom dodatkowe uprawnienia

  Należy dać służbom dodatkowe uprawnienia

  Maks Kraczkowski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Z Maksem Kraczkowskim, posłem PiS o skutkach zamachu w Brukseli, rozmawia Norbert Kowalski.
  Maks Kraczkowski

  Maks Kraczkowski ©Wojciech Barczynski

  Czuje się Pan bezpiecznie w Polsce?
  Tak długo jak Polska będzie oparta o fundament wiary katolickiej i chrześcijaństwa, to jesteśmy bezpieczni. Jesteśmy też społeczeństwem zintegrowanym bez obciążeń kolonialnych. Zacznę się obawiać, kiedy w Polsce pojawi się przestrzeń dla różnych radykalizmów islamskich, które mogą skutkować zagrożeniem.

  Po zamachach w Brukseli pojawiają się głosy, że służby specjalne powinny otrzymać jeszcze większe uprawnienia. Popiera Pan takie rozwiązanie?
  Liczba zamachów w ostatnim czasie wskazuje na nasilanie się tego zjawiska. A wielka fala uchodźców, liczona już setkami tysięcy, również będzie sprzyjała temu, by do naszego świata przenikały osoby, które będą chciały uderzyć w jego fundamenty, czyli w demokrację, spokój społeczny oraz zdrowie i życie ludzi.
  Dlatego też na pewno należy zawęzić współpracę służb specjalnych i dać im szersze uprawnienia do prowadzenia kontroli operacyjnej potencjalnie niebezpiecznych środowisk czy osób. Unia Europejska musi skorzystać z całego wachlarza możliwości, a przede wszystkim z uszczelnienia granic i rozsądniejszej polityki migracyjnej. Trzeba pobudzić służby specjalne do bardziej efektywnych działań, które służyłyby naszemu bezpieczeństwu, choć przestrzegałbym przed dawaniem im zbyt dużych uprawnień.

  Jak daleko moglibyśmy się posunąć w ograniczeniu wolności obywatelskich?
  Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mielibyśmy wprowadzać w Unii Europejskiej godzinę policyjną. Natomiast niewątpliwie życie ludzi jest wielką wartością i wojna z terroryzmem będzie wymagała podjęcia pewnych decyzji. Służby będą musiały uzyskać dodatkowe uprawnienia, ale o tym powinni wypowiadać się eksperci, a nie politycy. Jest jednak jeszcze pewien zakres, w którym można dać służbom nowe uprawnienia, jak np. udostępnienie baz rejestrów europejskich, możliwości dotyczące uzyskiwania informacji o poszczególnych obiektach czy osobach będących wyznawcami danej religii. Muszą być też inne zasady prowadzenia czynności operacyjnych.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo