Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Należy dać służbom dodatkowe uprawnienia

Maks Kraczkowski
Maks Kraczkowski
Maks Kraczkowski Wojciech Barczynski
Z Maksem Kraczkowskim, posłem PiS o skutkach zamachu w Brukseli, rozmawia Norbert Kowalski.

Czuje się Pan bezpiecznie w Polsce?
Tak długo jak Polska będzie oparta o fundament wiary katolickiej i chrześcijaństwa, to jesteśmy bezpieczni. Jesteśmy też społeczeństwem zintegrowanym bez obciążeń kolonialnych. Zacznę się obawiać, kiedy w Polsce pojawi się przestrzeń dla różnych radykalizmów islamskich, które mogą skutkować zagrożeniem.

Po zamachach w Brukseli pojawiają się głosy, że służby specjalne powinny otrzymać jeszcze większe uprawnienia. Popiera Pan takie rozwiązanie?
Liczba zamachów w ostatnim czasie wskazuje na nasilanie się tego zjawiska. A wielka fala uchodźców, liczona już setkami tysięcy, również będzie sprzyjała temu, by do naszego świata przenikały osoby, które będą chciały uderzyć w jego fundamenty, czyli w demokrację, spokój społeczny oraz zdrowie i życie ludzi. Dlatego też na pewno należy zawęzić współpracę służb specjalnych i dać im szersze uprawnienia do prowadzenia kontroli operacyjnej potencjalnie niebezpiecznych środowisk czy osób. Unia Europejska musi skorzystać z całego wachlarza możliwości, a przede wszystkim z uszczelnienia granic i rozsądniejszej polityki migracyjnej. Trzeba pobudzić służby specjalne do bardziej efektywnych działań, które służyłyby naszemu bezpieczeństwu, choć przestrzegałbym przed dawaniem im zbyt dużych uprawnień.

Jak daleko moglibyśmy się posunąć w ograniczeniu wolności obywatelskich?
Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mielibyśmy wprowadzać w Unii Europejskiej godzinę policyjną. Natomiast niewątpliwie życie ludzi jest wielką wartością i wojna z terroryzmem będzie wymagała podjęcia pewnych decyzji. Służby będą musiały uzyskać dodatkowe uprawnienia, ale o tym powinni wypowiadać się eksperci, a nie politycy. Jest jednak jeszcze pewien zakres, w którym można dać służbom nowe uprawnienia, jak np. udostępnienie baz rejestrów europejskich, możliwości dotyczące uzyskiwania informacji o poszczególnych obiektach czy osobach będących wyznawcami danej religii. Muszą być też inne zasady prowadzenia czynności operacyjnych.

W ostatnim czasie głośno było również o ustawie antyterrorystycznej. Czy ona nie będzie naruszała swobód obywatelskich za mocno?
Muszę poczekać na projekt tej ustawy, bo jeszcze go nie otrzymałem. Jednak im większe jest zagrożenie zamachem terrorystycznym tym muszą być większe środki, by temu zapobiegać, choć trzeba działać w sposób wyważony.

A co z np. większymi kontrolami np. na lotniskach czy dworcach?
Zdecydowanie powinny być zwiększone. W budynkach użyteczności publicznej, lotniskach, dworcach kolejowych, szkołach czy na stadionach. Musi być też większa kontrola osób, które ubiegają się o azyl w naszym kraju, status uchodźcy lub są imigrantami z tych krajów, które niosą zagrożenie terrorystyczne. Nie możemy sobie pozwolić w Polsce na to, byśmy szli w ślepy zaułek poprawności politycznej i nie nazywali rzeczy po imieniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski