Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych 19 października? PiS chce nowego święta

red
Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki
Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki fot wojciech wojtkielewicz / polska presse
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą ustanowienia 19 października Narodowym Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych. Do Sejmu wpłynął projekt uchwały "w hołdzie Kapłanom Niezłomnym – bohaterom, prześladowanym księżom, niezłomnym obrońcom wiary chrześcijańskiej i niepodległej Polski".

Według projektu, który trafił do Sejmu 4 września, Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych byłby obchodzony 19 października i byłby świętem państwowym. Inicjatorem jest poseł Andrzej Melak, który w 2016 r. zastąpił w ławach sejmowych zmarłego na białaczkę Artura Górskiego. Brat Melaka zginął w katastrofie smoleńskiej. Andrzej Melak stoi na czele Komitetu Katyńskiego.

- Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny-Polski. W ponad 1050-letnią historię Polski nieodłącznie wpisane jest chrześcijaństwo i jego wartości. Od zarania dziejów w historii naszego kraju pojawiają się postaci niezłomnych, bohaterskich duchownych, dla których chrześcijańskie idee i wiara w Boga są podstawą do apostolstwa, pobożnego życia i dążenia do świętości, ale też stanowią dodatkową motywację do działań na rzecz ziemskiej Ojczyzny - jej rozwoju, suwerenności i dobrobytu - czytamy w projekcie uchwały.

Posłowie piszą, że w czasach komunizmu, to duchowni byli "depozytariuszami utraconej państwowości i wychowywali do wolności poszczególne pokolenia. Mówili bowiem zarówno o wolności wewnętrznej - osobistej, jak i społecznej oraz politycznej". Duchowni angażowali się również "W odzyskanie przez Polskę niepodległości, którego setna rocznica przypada w tym roku, w dzieło utrwalenia jej suwerenności czy patriotycznych postaw zaangażowani byli duchowni. Z polskimi żołnierzami przemierzali fronty I wojny światowej. Najbardziej znanym symbolem tego okresu naszej historii jest ks. Ignacy Skorupka-kapelan żołnierzy biorących udział w Bitwie Warszawskiej, który zginął postrzelony pod Ossowem. Inną postacią duchownego, którą warto przywołać w związku z okresem II Rzeczypospolitej, jest św. Andrzej Bobola -XVII-wieczny duchowny zaangażowany w ideę uznania w ślubowaniach przez Króla Polski, Matki Bożej Królową Polski, zamordowany przez Kozaków. Mimo, że od jego męczeńskiej śmierci do kanonizacji w 1938 roku upłynęło kilkaset lat to życiorys tego świętego oraz przebieg jego kanonizacji i niezwykłe losy jego relikwii, wpisały się dość mocno w tendencję do krzewienia patriotycznych postaw Polaków żyjących w dwudziestoleciu międzywojennym."

Inicjatorzy pomysłą podkreślają, że "Komunistyczne władze powojennej Polski od początków swoich rządów uznawały duchowieństwo Kościoła katolickiego za grupę antypaństwową, którą trzeba kontrolować i eliminować z życia publicznego. Duchownych, którzy jawnie sprzeciwiali się nowym porządkom, starano się unicestwić. Szczególnie tych, którzy nie opuścili swoich towarzyszy broni z czasów okupacji i wspólnie z Żołnierzami Niezłomnymi wyczekiwali na niepodległą Polskę. Księża Niezłomni w czasach stalinizmu byli tak samo jak Żołnierze Wyklęci represjonowani, więzieni i mordowani".

Jako przykłady podają m.in. prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, błogosławionego Jerzego Popiełuszkę, św. Andrzeja Bobolę czy św. Maksymiliana Marię Kolbego.

Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy? Tego chcą pomysłodawcy, którzy piszą, że „projekt ustawy nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projekt rodzi pozytywne skutki społeczne. Ustanawianie świąt i dni wolnych od pracy należy do wyłącznych kompetencji krajów członkowskich i nie jest regulowane prawem Unii Europejskiej. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, zaś intencją wnioskodawców jest, by Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych był obchodzony po raz pierwszy 19 października 2018 roku."

Zobacz też: Święto Matki Bożej Jasnogórskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych 19 października? PiS chce nowego święta - Gazeta Wrocławska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski