Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu: Obchody w piątek, 1 marca 2019. Program i utrudnienia

BLD
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Poznaniu główne uroczystości odbędą się w piątek pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Poznaniu główne uroczystości odbędą się w piątek pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Łukasz Gdak
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Poznaniu główne uroczystości odbędą się w piątek pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Poznaniu, wojewódzkie uroczystości rozpoczną się o godzinie 11 mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Fredry.

O godzinie 12.30 ruszy przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odbędą się główne uroczystości, podczas których odczytany zostanie apel pamięci i złożone zostaną kwiaty. Organizatorami uroczystości jest wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann i Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu.

Czytaj też: W Poznaniu powstanie pomnik Żołnierzy Wyklętych? Pierwszy krok już zrobiony

W związku z obchodami kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. W godzinach od 10 do 14 obowiązywać będzie zakaz ruchu i zakaz zatrzymywania się na odcinku ul. Wieniawskiego od ul. Noskowskiego do pomnika (zakaz nie dotyczy pojazdów zabezpieczenia).

Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych podpisał 3 lutego 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski. Jednak już rok wcześniej inicjatywę ustawodawczą w zakresie jego uchwalenie podjął prezydent Lech Kaczyński.

Jak czytamy w ustawie, święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Sprawdź też: Paweł Stachowiak - U Żołnierzy Wyklętych nie może być alternatywy "bohaterowie albo zdrajcy"

Dlaczego Dzień Żołnierzy Wyklętych to akurat 1 marca? To tego dnia, w 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

Zobacz też:

Miłośniczka i mecenas sztuki, która stworzyła m.in. Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu.

Ranking 100 najbogatszych Polaków 2019 magazynu "Forbes". Kt...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski