Spis powszechny przeprowadzany jest raz na 10 lat. Stanowi on wyjątkowe źródło wiedzy o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, o tym, jak żyjemy i co się zmieniło w naszym życiu w ciągu dekady.
Dlaczego nie zrezygnowano z próbnego spisu w czasie epidemii koronawirusa? – Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji w jakiej znalazł się nasz kraj, a jednocześnie jesteśmy zobligowani ustawowo do przeprowadzenia spisu próbnego – tłumaczy Główny Urząd Statystyczny.
Sprawdź też:
Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, jak i rachmistrzów odbywa się on za pomocą aplikacji internetowej i telefonicznie. – Nie będzie realizowany poprzez wywiad bezpośredni co oznacza, że żaden pracownik nie odwiedzi respondentów w mieszkaniach – zapewnia Arleta Olbrot z Urzędu Statystycznego w Poznaniu.
Przez internet będzie można wypełnić formularz (w terminie od 1 do 30 kwietnia) wykorzystując aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl, zbieranie danych telefonicznie rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do końca miesiąca. Osoby, które nie ukończyły 18 lat powinny być spisane przez rodziców (opiekunów). Dane osób nieobecnych przekazują osoby pełnoletnie, które z nimi razem zamieszkują. Jeśli np. razem mieszkają cztery osoby dorosłe, to jedna z nich w ich imieniu może podać informacje o mieszkaniu, jego mieszkańcach oraz określić, jakie relacje rodzinne wiążą te osoby.
Do mieszkańców, którzy z różnych powodów nie mogą dokonać samospisu internetowego, zadzwoni rachmistrz, który zada takie same pytania, jakie znajdują się w formularzu elektronicznym. Można też samemu zadzwonić pod numer 22 279 99 99 (wewnętrzny 8) i wybrać połączenie z rachmistrzem, który przeprowadzi spis telefonicznie.
ZOBACZ TEŻ:
Koronawirus: Nowe zakazy i zasady. Musisz je stosować!
Sprawdź też:
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?