Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia już w kioskach!

Adam Pawłowski
Z satysfakcją oddaję w państwa ręce miesięcznik „Nasza Historia”. Jest w nim to, czego brakuje innym pismom o takiej tematyce. Regionalność. W tym magazynie będziemy odkrywać nasze, wielkopolskie historie.

Data Chrztu Polski? Bitwy pod Grunwaldem? Wybuchu powstania listopadowego? To każdy wie. A jeśli nie, są encyklopedie, jest internet. Ale historia to nie nudne daty, to też nie lekcja do wkucia na pamięć. Jej meandry, często zawiłe, zupełnie nieznane, fascynują bardziej niż hollywoodzkie produkcje. Historii, często tej wielkiej, która nie działa się gdzieś na polach bitew czy w gabinetach dyplomatów, ale tuż obok, nie znajdziemy w podręcznikach. Czasem w tym samym domu mieszkali, po tej samej ulicy chodzili ludzie, którzy wpływali na losy świata. Właśnie taką historię, takie zdarzenia i powody, dla których dziś świat wygląda tak a nie inaczej – chcemy i będziemy odsłaniać w naszym magazynie.

Wiemy też, jak to robić. Wydawane w ostatnich latach przez „Głos Wielkopolski” książki historyczne stworzyły unikatową kolekcję tytułów, dzięki którym lepiej znamy przeszłość naszego regionu. Pracując nad nimi, słuchaliśmy ludzi odkrywających własne bądź swoich bliskich losy, dotarliśmy do wielu zapomnianych zdarzeń i dokumentujących te fakty archiwaliów.

O jakości naszej pracy redakcyjnej i wiedzy dziennikarzy można przekonać się, czytając „Ściśle tajne – nieznane fakty z historii Wielkopolski 1945-1989” czy „Oni tworzyli Solidarność”. Przeglądając wszystkie wydania naszej gazety, opracowaliśmy „Kronikę Wielkopolski. 65 lat z Głosem”. Wydając dwa tomy „Zwycięzców”, odsłoniliśmy życiorysy bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Wyjątkowym był album „Rozstrzelana nadzieja. Poznański czerwiec 1956”, w którym znalazły się nieznane zdjęcia z najważniejszego w powojennej historii Poznania wydarzenia. Dodajmy do tego wydane wspólnie z poznańskim oddziałem IPN czterotomowe „Polskie Państwo Podziemne w Wielkopolsce 1939-45” z niepublikowanymi nigdzie wcześniej dokumentami oraz zebrane w książce „Niepodległości! Wolności!” artykuły historyków, które ukazywały się na łamach „Głosu”. Zależało nam, aby te publikacje trafiły nie tylko do pasjonatów zainteresowanych dziejami Wielkopolski, ale do wszystkich lubiących dobrze opowiedziane i ciekawe historie.
Nie wspominam o tym bez powodu.

Taki sam cel stawiamy sobie dzisiaj, oddając w państwa ręce pierwszy numer miesięcznika „Nasza Historia”. Jest wyjątkowy, bo ma to, czego brakuje innym magazynom o takiej tematyce. Wyróżnia go wielkopolskość wielu tematów. Chcemy szukać wiedzy o nas samych i naszym otoczeniu. Chcemy wiedzieć, co się wydarzyło i dlaczego się wydarzyło. Nikt nie wyobraża sobie, żeby nie znać historii własnej rodziny. Choć i tak ci, którzy zaczynają się nią interesować, odkrywają nieraz zaskakujące fakty. Wierzymy, że i nam się to uda.

Teraz regularnie i jeszcze w większej skali będziemy tworzyć to, do czego już się przyzwyczailiście jako czytelnicy „Głosu Wielkopolskiego”, a jeśli nimi nie jesteście, zaufajcie naszemu doświadczeniu i autorom. Do współpracy zaprosiliśmy historyków, znawców dziejów Wielkopolski. O dobre teksty dotyczące historii Europy i świata zadbają nasi partnerzy z działu historycznego brytyjskiego dziennika „The Times”. Nasz miesięcznik chcemy redagować wspólnie z Wami, Szanowni Czytelnicy. Czekamy na opinie, krytyczne uwagi, a przede wszystkim na Wasze historie. Tak wiele ważnych spraw wciąż czeka na opisanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski