Natura 2000 wygra z budową drogi?

  Natura 2000 wygra z budową drogi?

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Choć mieszkańcy Kobylnik, protestujący przeciwko przebiegowi zachodniej obwodnicy Poznania przez dolinę Samicy, przegrali sprawę przed Najwyższym Sądem Administracyjnym nie rezygnują z walki o zmianę przebiegu trasy.
  Tym razem jednak planują odwołać się do Komisji Europejskiej. Jeśli uzna ona, że istnieje prawdopodobieństwo, iż mieszkańcy skarżą się zasadnie, o zakończeniu inwestycji w 2011 roku, jak chcieliby drogowcy, można będzie zapomnieć. Dokładne badanie sprawy może potrwać nawet kilkanaście miesięcy, a do tego czasu prace nie będą mogły się rozpocząć.

  Planowany obecnie przebieg obwodnicy przecina dolinę rzeki Samicy, która jest ostoją obszaru Natura 2000, chronioną z tzw.
  dyrektywy ptasiej. Na terenie, obejmującym blisko 2400 ha występuje w sumie 20 gatunków ptaków, cennych z punktu widzenia unijnej ochrony przyrody. Tak więc planowana inwestycja powinna w jak najmniejszym stopniu szkodzić tym właśnie gatunkom. Zdaniem części mieszkańców tych okolic ocena oddziaływania na środowisko inwestycji nie zawierała ważnych informacji dotyczących losu chronionych ptaków po wybudowaniu drogi. Jej pierwszą wersję zakwestionował Wojewódzki Konserwator Przyrody i zażądał uzupełnienia dokumentacji. To nastąpiło i drogowcy otrzymali zaskarżoną później decyzję środowiskową.

  Mieszkańcy nadal uważają, że planowany przebieg obwodnicy nie jest optymalny i zamierzają zaprotestować w Brukseli. - W dalszym ciągu uważamy, że sporządzający opinię nie wziął pod uwagę wszystkich aspektów - mówi Marian Paszyk. - Będziemy walczyć do końca. Mamy opinie ekspertów, z których wynika, że droga powinna przebiegać inaczej.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo