MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel prowadzi działalność komercyjną w szkole w Poznaniu? Pedagożka zgłosiła sprawę do kuratorium. Dyrektor odpowiada: to kłamstwa

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Zdaniem naszej czytelniczki nauczyciel z Zespołu Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu wykorzystywał uczniów i wyposażenie szkoły do prowadzenia działalności komercyjnej (zdjęcie ilustracyjne)
Zdaniem naszej czytelniczki nauczyciel z Zespołu Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu wykorzystywał uczniów i wyposażenie szkoły do prowadzenia działalności komercyjnej (zdjęcie ilustracyjne) Andrea Piacquadio / pexels.com
Do redakcji Głosu Wielkopolskiego na początku czerwca przyszedł anonim. Osoba podająca się za nauczycielkę w Zespole Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu przekazała nam, że w placówce jeden z nauczycieli prowadzi działalność komercyjną i wykorzystuje do tego uczniów. Sprawa trafiła do Kuratorium, kontrola nic nie wykazała, a dyrekcja szkoły zaprzecza wszelkim zarzutom.

Spis treści

Szemrane interesy w szkole? Tak sugeruje nauczycielka

- Jako nauczycielka tej szkoły miałam niestety przyjemność obserwować przez wiele lat odrażające, demoralizujące i nieetyczne poczynania pana Jana Kowalskiego (imię i nazwisko zmienione) - grzmiał anonim, który został przysłany do naszej redakcji na początku czerwca.

W nim nauczycielka (lub nauczyciel) pracująca w Zespole Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu przytoczyła historię w której wymieniony nauczyciel miał prowadzić prywatną działalność komercyjną w publicznej placówce edukacyjnej.

- Jan Kowalski przysposobił sobie placówkę szkolną, warsztaty szkolne, mienie szkoły, uczniów i niektórych pedagogów w jednym tylko i wyłącznie celu: by realizować zlecenia komerycyjne, zamówienia swoich klientów i by prowadzić w szkole firmę - pisze kobieta w anonimie, który został wysłany do Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Krzysztof Kubiak, dyrektor Zespołu Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu, odpowiada, że anonimowe zgłoszenie do kuratorium było dla niego szokiem. Nigdy wcześniej żadnych skarg na pana Jana nie było.

- Do takich sygnałów podchodzę bardzo poważnie i szczegółowo. Analizuje wszystkie kwestie i rozważam każdy element. Została przeprowadzona całkowita analiza pracy wspomnianego nauczyciela, a pracuje on już w naszej szkole bardzo długo. Ma bardzo bogaty bagaż doświadczeń, wiedzy i praktyki, które przekazuje uczniom - tłumaczy dyrektor placówki.

- Nie mieliśmy żadnej skargi ze strony uczniów, nauczycieli czy uczniów na tego nauczyciela. W dzisiejszych czasach nawet drobne uchybienie są przez społeczność szkolną sygnalizowane. Tutaj tego nie było - dodaje.

Wykorzystywanie uczniów do "pracy"

W anonimie zasugerowano, że pan Kowalski traktuje park maszynowy jak swój własny, magazyn narzędzi i elektronarzędzi jako "wypożyczalnię" do realizacji celów komercyjnych, a miały się również zdarzyć "wypożyczenia" poza teren szkoły.

W trakcie zajęć nauczyciel miał zaprzęgać uczniów do pracy, tak, aby jako bezpłatna siła robocza "w ramach zajęć" wykonywali jego zlecenia. Na tę potrzebę zamawia surowce potrzebne do ich wykonania na koszt szkoły "w takiej ilości, by zabezpieczyć przewidywaną produkcję w nadchodzącym cyklu produkcyjnym firmy". Dyrektor stanowczo zaprzecza.

- Ta sytuacja nie miała miejsca. Ta procedura jest bardzo szczegółowa - najpierw wybrany nauczyciel dokonuje analizy materiałów, które są niezbędne do tego, żeby aby podstawa programowa była zrealizowana, trafia to do kierownika warsztatu, który po raz kolejny to analizuje, dopiero później idzie to do działu księgowości, który ocenia to pod kątem wiarygodności i zasadności i na końcu trafia to do mnie - mówi.

Dyrektor podkreślił zatem, że nie byłoby możliwe żeby zakupić coś ponad stan lub coś niezgodnego z podstawą programową. Nauczycielka w anonimie wskazuje również na zaniedbanie uczniów, którzy mieli przygotowywać się do egzaminów zawodowych. Podczas kontroli została przeanalizowana między innymi zdawalność egzaminów wśród uczniów, którzy są prowadzeni przez tego nauczyciela. Okazało się, że jeżeli chodzi o egzaminy wykonawcze to jest ona stuprocentowa.

- Jeżeli ten proces byłby zaniedbany, to ten zdawalności by nie było. Średnie wyniki egzaminów wynoszą od 90 do 97% - tłumaczy dyrektor.

Sprawa trafiła do kuratorium

Anonim został wysłany do Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty już w lutym tego roku. Kuratorium w rozmowie z nami potwierdza jednak, że szkoła przeszła kontrolę pomyślnie i nie wykazano żadnych nieprawidłowości. Zasugerowano jednak konflikt pomiędzy kadrą nauczycielską.

- Nie wiemy kto wysyła te anonimy. Może sukcesy tego nauczyciela i to jak szanują go uczniowie czy rodzice są dla kogoś tak dotkliwe, że nie jest w stanie zrozumieć, że wszystko jest realizowane przez niego właściwie - mówi Kubiak.

Dyrektor przekazał, że nie wie nic o konflikcie pomiędzy nauczycielami.

- Zawsze takie sytuacje należy wyjaśnić i porozmawiać. Jeśli ktoś czuje się pokrzywdzony czy niedoceniony, to warto przyjść i porozmawiać - wyjaśnić pewne kwestie.

Prośbę o wyjaśnienia szkoła otrzymała nie tylko z Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, ale także z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

- Kuratorium poprosiło mnie o przedstawienie dokumentacji wynikającej z realizowanego przeze mnie nadzoru pedagogicznego. Dotyczyło to między innymi prowadzenia zajęć przez nauczyciela. Zawsze był to właściwy sposób przekazywania wiedzy, życzliwość ze strony nauczyciela, otwartość na proces indywidualizacji czy wsparcie bieżące uczniów.

Dyrektor podkreślił, że jest otwarty na wszelkie sugestie i szczegółowo podchodzi do każdej uwagi.

- Zawsze proszę o przyjście do mnie. Ludzie od zawsze do mnie przychodzą i mówią, taka panuje atmosfera w szkole.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Tam najlepiej uczą współpracy, innowacyjności, gotowości na zmianę, empatii i poczucia sprawności. Sprawdź ranking szkół Zwolnieni z Teorii ===>>>

Oto najlepsze szkoły ponadpodstawowe w Wielkopolsce. Znalazł...

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski