MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele coraz starsi. Kto i jak uczy dzieci w polskich szkołach? Zobacz najnowsze dane

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Podczas tegorocznych wakacji w całym kraju był problem ze znalezieniem osób, gotowych do prowadzenia zajęć w różnych typach szkół.
Podczas tegorocznych wakacji w całym kraju był problem ze znalezieniem osób, gotowych do prowadzenia zajęć w różnych typach szkół. Arkadiusz Lawrywianiec/materiał ilustracyjny
Eurostat opublikował dane dotyczące liczby nauczycieli w całej Unii Europejskiej. Kto wykonuje ten zawód? Jak wygląda sytuacja zawodowa w Polsce?

W 2020 roku w całej Unii Europejskiej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych zatrudnionych było 5,2 miliona nauczycieli. Jak wynika z badań Eurostatu, ponad 70 proc. nich stanowią kobiety.

Nauczyciele coraz starsi

W kwestii wieku, w 2020 roku w Unii Europejskiej 388 000 nauczycieli miało mniej niż 30 lat (na wszystkich poziomach edukacji), co stanowi zaledwie 7 proc. całkowitej liczby prowadzących lekcje. Tymczasem 2 miliony nauczycieli miało 50 lat lub więcej (39 proc. całej kadry).

- Prawie połowa nauczycieli płci męskiej w wieku powyżej 50 lat uczyła w szkołach ponadpodstawowych (47 proc.). Mniej niż jedna piąta nauczycieli płci męskiej w wieku powyżej 50 lat uczyła w szkołach podstawowych (17 proc.). W przypadku nauczycielek powyżej 50 roku życia podział był bardziej wyrównany: szkolnictwo podstawowe 40 proc., gimnazjum 32 proc. i ponadgimnazjalne 28 proc.

– podano informacje w badaniach.

Ilu nauczycieli w Polsce?

Jak podaje serwis.gazetaprawna.pl, na jednej z konferencji prasowych zorganizowanych pod koniec sierpnia, według słów ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, nauczycieli w Polsce ma być 700 tysięcy.

Przypomnijmy jednak, że w podczas tegorocznych wakacji w całym kraju był problem ze znalezieniem osób, gotowych do prowadzenia zajęć w różnych typach szkół.

Jak informowała Hanna Janowicz, kierowniczka I Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydziału Oświaty UMP, w czerwcu na etapie zatwierdzania arkuszy organizacji pracy szkół na rok szkolny 2022/2023 liczba nieobsadzonych etatów była porównywalna do tego z zeszłego roku. W tym roku brakowało trochę ponad 560 nauczycieli, w ubiegłym roku 590, ale liczba ta zmieniła się m.in. po wprowadzeniu zapisów, dotyczących standaryzacji zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach i przedszkolach.

W tym roku najczęściej propozycje objęcia wakatów dotyczyły pedagogów (w tym specjalistów od pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, szkolnej, specjalnej, terapeutycznej, oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki), nauczycieli wychowania przedszkolnego, języka angielskiego, języka polskiego, matematyki, informatyki oraz przedmiotów zawodowych. Ponadto, nie brakowało też ogłoszeń o poszukiwaniu psychologów szkolnych.

Czy nauczyciele pracują w nadgodzinach?

- Jak wynika z danych w Systemie Informacji Oświatowej, nadgodziny przydzielano w badanym okresie ponad 73 proc. nauczycieli, 11 proc. pracowało w więcej niż jednej szkole (z deklaracji w badaniu kwestionariuszowym wynika, że 24 proc.). Najczęściej w kilku placówkach jednocześnie zatrudnieni byli nauczyciele edukacji dla bezpieczeństwa, fizyki, chemii, geografii, muzyki i techniki, najrzadziej – edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, języka angielskiego i wychowania fizycznego

– czytamy w raporcie NIK opublikowanym w 2021 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski