Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele poszukiwani. Rośnie liczba propozycji pracy w szkołach. Czy znajdą się chętni?

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Coraz więcej ofert pracy dla nauczycieli.
Coraz więcej ofert pracy dla nauczycieli. 123 RF/ zdjęcie seryjne wavebreakmediamicro
Nauczyciele coraz częściej decydują się na zmianę pracy lub odejście z zawodu. Powodem są najczęściej niskie zarobki, nieciekawe perspektywy awansu zawodowego oraz nadmiar obowiązków. Liczba ofert pracy dla nauczycieli wzrasta. Najczęściej poszukiwani są pracownicy przedszkola. Nie brakuje także propozycji dla filologów obcych. Szkoły językowe wciąż aktywnie rekrutują nowych pracowników. Czy rzeczywiście liczba ofert pracy dla nauczycieli jest większa, niż to miało miejsce jeszcze w ubiegłym roku?

Wzrosło zapotrzebowanie na nauczycieli. Na rynku pracy o 33 proc. więcej ofert

W ciągu minionym miesięcy na stronach kuratoriów oświaty zaobserwowano większą liczbę ogłoszeń o pracę dla nauczycieli. Podobna tendencja zauważalna jest także w innych miejscach. Jak wynika z analizy portalu OLX liczba ogłoszeń o pracę w kategorii „Edukacja”, wzrosła o 33 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Najwięcej jest propozycji dla nauczycieli przedszkola. W czerwcu 2022 roku ogłoszeń w tym zakresie było 1,4 tys., co w porównaniu do minionego roku (czerwiec 2021) oznacza 31-procentowy wzrost.

Aktywnie poszukiwani są także lektorzy do szkół językowych. Zgodnie z analizą OLX za pośrednictwem portalu w minionym miesiącu przeprowadzono niespełna 600 procesów rekrutacyjnych. Aż trzy na cztery z nich związane były z poszukiwaniem anglistów.

Oczywiście nie brakuje także tych, którzy szukają zatrudnienia. Użytkownicy portalu OLX często przeglądają oferty dla nauczycieli, asystentów i pomocy nauczycieli (ponad 30 proc. zapytań w czerwcu) oraz na stanowiskach wychowawców przedszkolnych i ich pomocy (23 proc. zapytań w ubiegłym miesiącu). Brak wyspecjalizowanych kadr zauważalny jest szczególnie w żłobkach i przedszkolach.

– Najczęściej wyszukiwana fraza w tej kategorii w czerwcu to pomoc nauczyciela, co dziesiąty poszukujący pracy w edukacji właśnie z jej użyciem filtruje listy ofert w OLX. Co ciekawe, nasze ogłoszenia wertują nauczyciele języka polskiego, angielskiego, historii, chemii, biologii, geografii, wychowania fizycznego, czy przedmiotów zawodowych. To pokaźna grupa, która stanowi ponad 16 proc. wszystkich zapytań w naszej wyszukiwarce – mówi Paulina Rezmer z OLX.

Nauczyciele odchodzą z zawodu. Kto zostanie w szkołach?

Nauczyciele coraz częściej decydują się na rezygnację z pracy w szkołach publicznych. Odchodzą do innych branż, przekwalifikowują się lub wciąż działają w obszarze edukacji, ale wybierają placówki prywatne, alternatywne formy nauki czy otwierają własne działalności, np. szkoły językowe czy firmy udzielające korepetycji.

Dlaczego nauczyciele chętnie rezygnują z pracy w szkołach państwowych? Powodów jest wiele.

– Ja miałam duże szczęście do szkół, współpracowników i uczniów, ale zawsze czułam, że to nie to. Zarządzanie przez kontrolę i narzucanie, brak realnego wsparcia i długofalowej, opartej na raportach, skutecznie konsultowanej polityki oświatowej, a nade wszystko niekoncentrowanie się na uczniu i tym, jakie są jego potrzeby, testoza i ocenoza – mówi Marta, była nauczycielka z 14-letnim stażem.

– Kiedy nie starczało mi pieniędzy, zatrudniałam się weekendami w „Żabce”, szukałam jakichś prac dorywczych, żeby tylko sobie dorobić. Niekiedy za te prace dostawałam więcej, niż wynosiła moja pensja nauczycielska – opowiada Barbara, anglistka, pracująca w stolicy.

Więcej na temat tego, dlaczego nauczyciele decydują się na zmianę pracy, przeczytacie w tekście: Wczoraj fizyk, dziś programista. Ci nauczyciele nie wrócą już do szkół.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zwrócił uwagę, że odchodzenie nauczycieli ze szkół to poważny problem:

– Brak rąk do pracy w zawodzie szacujemy na ponad 20 tys. osób – podkreślił Sławomir Broniarz.

Minister edukacji stwierdził jednak, że nie ma mowy o masowym odchodzeniu nauczycieli ze szkół. W opinii Przemysława Czarnka są to naturalne ruchy kadrowe, które występują pod konie roku szkolnego oraz w okresie wakacyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nauczyciele poszukiwani. Rośnie liczba propozycji pracy w szkołach. Czy znajdą się chętni? - Strefa Edukacji

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski