Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Kaliszu do likwidacji!

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Po 25 latach działalności Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Kaliszu zostanie zlikwidowane. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Decyzja jest konsekwencją zmian w Prawie o szkolnictwie wyższym, które od końca września bieżącego roku wygasza możliwość uzyskania tytułu licencjata przez absolwentów NKJO. Samorządowcy uznali również, że skoro w Wielkopolsce nauczyciele uczą się języków obcych m.in. na UAM i w pięciu państwowych wyższych szkołach zawodowych, to kształcenie ich w NKJO, bez możliwości przyznania im tytułu naukowego, straciło rację bytu.

NKJO w Kaliszu powstało w 1990 r., aby dostarczać do szkół nauczycieli języków obcych, których wówczas brakowało. W ciągu ćwierć wieku placówka wykształciła przeszło 1300 nauczycieli języków: angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Aktualnie w kaliskim kolegium kształci się 19 słuchaczy w systemie dziennym 19 i 38 w systemie zaocznym 38. Będą to zarazem ostatni absolwenci tej placówki.

- Jest mi bardzo przykro, ale nie mamy nic do powiedzenia. O zamiarze likwidacji kolegium mówiło się od lat – powiedziała nam Małgorzata Wrotkowska, dyrektorka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Kaliszu. - Absolwenci kolegiów w całym kraju mieli coraz większe kłopoty ze znalezieniem pracy w zawodzie nauczyciela.

Propozycja, aby NKJO „przejął” kaliski Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM nie spotkała się z zainteresowaniem uczelni. Włączeniem kolegium w swoje struktury nie była też zainteresowana Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu.
Z pracą w NKJO będą musieli pożegnać się wykładowcy. Część z nich będzie mogła liczyć na odprawy wynikające z karty nauczyciela. Jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu zrodziła się idea, aby w ramach Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu powstał zakład języków obcych, który prowadziłby między innymi kursy dokształcające czy kwalifikacyjne dla nauczycieli. Zakład mógłby wówczas przejąć część kadry NKJO. - Decyzja należy jednak do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu – dodaje Małgorzata Wrotkowska.

W ciągu ćwierć wieku Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Kaliszu zgromadziło pokaźny księgozbiorów. To ponad 20 tysięcy woluminów głównie obcojęzycznych oraz pokaźna liczba materiałów audiowizualnych. Dorobek ten ma przejąć Książnica Pedagogiczna, która niedawno przeprowadziła się do gmachu NKJO.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski