MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauka hybrydowa w Poznaniu: Nie ma zgody sanepidu. Dyrektor: "Współczuję sobie, nauczycielom i uczniom"

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Rok szkolny 2019/2020 rozpoczął podwójny rocznik. Dyrektorzy tych placówek mieli nadzieję, że we wrześniu 2020 rozpoczną naukę hybrydową, co spowodowałoby zmniejszenie liczby uczniów przebywających jednorazowo w szkole. Jednak na takie rozwiązanie nie ma zgody sanepidu.
Rok szkolny 2019/2020 rozpoczął podwójny rocznik. Dyrektorzy tych placówek mieli nadzieję, że we wrześniu 2020 rozpoczną naukę hybrydową, co spowodowałoby zmniejszenie liczby uczniów przebywających jednorazowo w szkole. Jednak na takie rozwiązanie nie ma zgody sanepidu. Karolina Misztal
Nauki hybrydowej w poznańskich szkołach nie będzie. Przynajmniej do momentu aż wśród uczniów lub pracowników szkoły nie zostanie wykryte zakażenie koronawirusem. Wielkopolski sanepid nie zgadza się na naukę naprzemienną od września, a dyrektorzy szkół średnich w Poznaniu nie ukrywają rozczarowania.

Rok szkolny 2019/2020 rozpoczął tzw. podwójny rocznik, czyli absolwenci ostatnich klas gimnazjów oraz ósmych klas podstawówek. Reforma edukacji spowodowało, że do szkół średnich trafiło wiele więcej uczniów niż zwykle. Poznański Wydział Oświaty popiera jeden z wariantów nauki zaproponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Chodzi o naukę hybrydową - wtedy nauka odbywałaby się częściowo stacjonarnie, a częściowo zdalnie, co spowodowałoby zmniejszenie liczby uczniów przebywających jednorazowo w szkole.

Czytaj też: Powrót uczniów do szkół od września 2020: Dyrektorzy szkół średnich w Poznaniu wprowadzą naukę hybrydową? Miasto wspiera takie rozwiązanie

Jednak zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby dyrektor mógł realizować naukę hybrydową, konieczna jest zgoda organu prowadzącego oraz sanepidu. Tej drugiej nie ma.

Sprawdź też:

We wtorek, 25 sierpnia podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Wielkopolskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego, Jadwiga Kuczma-Napierała, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu zapowiedziała, że zgody sanepidu na naukę hybrydową nie będzie, jeśli w szkole nie zostanie wykryty koronawirus.

- Nie ma podstaw, by państwowa inspekcja sanitarna wydała taką zgodę i takiej zgody nie będzie. Jeżeli będzie zakażenie, to wówczas tak, ale inaczej nie ma podstaw. Tylko zakażenia są podstawą - mówiła.

- Musimy się nauczyć żyć i nie możemy wprowadzać paniki - dodała.

Czytaj również: Powrót uczniów do szkół: Nauki hybrydowej od września w szkołach w Poznaniu nie będzie? Sanepid: Nie mamy podstawy na taką zgodę

Dyrektorzy poznańskich szkół średnich przygotowywali się już do rozpoczęcia nauki hybrydowej od września 2020 i złożyli wnioski o zgodę na jej realizowanie.

- Na spotkaniu z dyrektorami szkół, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej powiedziała, że wnioski będą odmowne. My, jako dyrektorzy jesteśmy rozczarowani, ponieważ nauka hybrydowa pozwoliłaby nam rozluźnić trochę tłum, który jest w szkołach. Wiemy jakie mamy budynki, wąskie korytarze. Dystans społeczny będzie fikcją - przyznaje Jerzy Małeceki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu. I dodaje: - Dzisiaj miałem pierwszy telefon od ucznia, który poinformował, że jest na kwarantannie.

Czytaj również: Czy maseczki w szkołach będą obowiązkowe od 1 września? Uczniowie będą musieli zakrywać usta i nos przez koronawirusa? Jest decyzja

Dyrektor ZSŁ podkreśla również, że w jego szkole maseczki będą obowiązkowe.

- Nie wyobrażam sobie nie zasłaniania ust oraz nosa na korytarzach. U nas będzie to obowiązkowe, tak jak jest to choćby w środkach komunikacji - mówi.

Zobacz także: Uczniowie od 1 września wracają do klas. Główny Inspektorat Sanitarny opracował wytyczne dla szkół. Zobacz listę zasad

Zespół Szkół Handlowych w Poznaniu przyjmuje 1200 uczniów i około 120 pracowników. Dyrektor szkoły przyznaje, że szansą na bezpieczną naukę byłaby forma hybrydowa. Jednak 1 września do ZSH wrócą uczniowie i nauczyciele w pełnym składzie.

- Ja współczuję sobie, moim nauczycielom i uczniom. W tramwajach, czy pociągach mamy ograniczoną liczbę pasażerów. Uczniowie i nauczyciele również powinni mieć szansę zachowywania dystansu społecznego, a przy tak dużej szkole jak moja nie ma takiej możliwości. Jedyną szansą na zapewnienie bezpieczeństwa była nauka hybrydowa, na którą nie mamy zgody. Dla mnie to zupełnie niezrozumiałe - podkreśla Andrzej Kaczmarek, dyrektor ZSH.

- Będę starał się wprowadzać rozwiązania, które wspomogą zachowanie bezpieczeństwa, ale przyznaje, że jestem zupełnie bezsilny i chciałabym, żeby okazało się, że to pan minister edukacji ma rację, a nie ja i że tak jak wrócimy we wtorek do szkoły w pełnym składzie, tak będziemy w pełnym składzie przychodzili do końca roku szkolnego - dodaje dyrektor ZSH.

Zobacz też: Powrót uczniów do szkół w reżimie sanitarnym i brak zgody na naukę hybrydową w Poznaniu - rok szkolny 2020/2021 w cieniu koronawirusa

Również Marek Gabryelewicz, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu planował rozpoczęcie od września nauki hybrydowej.

- Jest taka decyzja i ja ją przyjmuję do wiadomości, ale sądzę, że czekanie na koronawirusa i dopiero podejmowanie działań to trochę za późno. Powinniśmy zapobiegać, a nie gasić pożar, który już wybuchnie. Osoby podejmujące te decyzje powinny przyjść do szkół, do których trafił podwójny rocznik i zobaczyć dystans społeczny na dwuipółmetrowym korytarzu, przez który przeciska się 880 uczniów i stu pracowników - mówi dyrektor Gabryelewicz.

ZOBACZ TEŻ:

Jakie promocje są obecnie? Za ile można kupić konkretne produkty w Biedronce i Lidlu? Zobacz w dalszej części galerii.

Wyprawka dla ucznia. Promocje w Biedronce i Lidlu [oferta, lista]

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski