Naukowcy odkryli wszystkie geny odpowiedzialne za raka...

  Naukowcy odkryli wszystkie geny odpowiedzialne za raka piersi. Czy to oznacza przełom w leczeniu?

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w badaniach nad rakiem piersi. Odkryto wszystkie mutacje genowe, które powodują chorobę. Może to zrewolucjonizować jej leczenie.
  Naukowcy z kilku krajów koordynowani przez Instytut Sangera z brytyjskiego Uniwersytetu w Cambridge opublikowali swoje odkrycie w majowym numerze magazynu "Nature". Ich badania trwały kilka lat i były dotychczas największym medycznym przedsięwzięciem tego typu. Specjaliści wzięli pod lupę geny - chcieli znaleźć w nich zapisy, które powodują choroby nowotworowe, czyli odkryć dlaczego zdrowe komórki przekształcają się w komórki rakowe.


  Medycy zbadali wszystkie trzy miliardy liter w kodzie genetycznym 560 kobiet z rakiem piersi. Podczas badań odkryto 93 tzw. instrukcje - zapisy w genach, które jeśli są zmutowane, mogą powodować raka. Niektóre z nich były znane już wcześniej, inne dopiero odkryto. Zdaniem lekarzy, którzy podzielili się swoim odkryciem w "Nature", ta lista jest już pełna i znalazło się na niej kilka bardzo rzadkich mutacji.

  Odkrycie specjalistów już zostało nazwane przełomem, dzięki któremu zostaną opracowane nowe metody leczenia raka, a także jego zapobiegania. - W ludzkim genomie jest ok. 20 tys. genów. Teraz, kiedy mamy pełny obraz raka piersi, okazało się, że istnieją 93 geny, które jeśli zostaną zmutowane, przekształcą normalną komórkę piersi w komórkę rakową. To bardzo ważna informacja - tłumaczył BBC prof. Mike Stratton, dyrektor Insytutu Sangera w Cambridge.

  ONE WYGRAŁY WALKĘ Z RAKIEM PIERSI. KTÓRE CELEBRYTKI ZMIERZYŁY SIĘ Z GROŹNĄ CHOROBĄ? [GALERIA]


  Jak poinformował Stratton, lista 93 instrukcji zostanie przekazana teraz uniwersytetom oraz firmom farmaceutycznym i biotechnologicznym, które będą mogły rozpocząć produkcję nowych leków. Skupią się one właśnie na tych konkretnych zmutowanych genach. - Wiele takich leków, które powstały w ciągu ostatnich 15 lat, jest skutecznych - dodał brytyjski profesor, wymieniając m.in. Herceptin.

  Stratton znaznaczył jednak, że nowe lekarstwa trafią w ręcę pacjentek dopiero za blisko dziesięć lat. - Rak to przebiegła bestia. Znajduje on nowe sposoby, aby walczyć z nowym leczeniem, więc ogólnie jestem optymistą, ale jest to umiarkowany optymizm - dodał. Jest też inna zła wiadomość - 60 proc. mutacji powodujących raka piersi znajduje się tylko w 10 genach. Z kolei niektóre mutacje są tak rzadkie, że mało prawdopodobne jest, że firmy farmaceutyczne będą produkować na nie lekarstwa.

  Mimo wszystko odkrycie może jednak zrewolucjonizować leczenie raka. - W przyszłości chcielibyśmy być w stanie sprofilować indywidualne genomy ludzi chorych na raka, tak, abyśmy mogli dostosować jak najlepsze leczenie dla kobiety lub mężczyzny, u którego zdiagnozowano raka piersi [rak piersi u mężczyzn jest rzadki, ale zwykle śmiertelny; stanowi 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn - red.] - dodała dr Serena Nik-Zainal, inna specjalistka z Instytutu Sangera. Jej zdaniem to krok bliżej do "spersonalizowanej opieki medycznej u osób chorych na raka".

  Powstawanie mutacji, które powodują raka, wciąż nie zostało do końca wyjaśnione przez specjalistów. Część z nich jest przekazywana genetycznie i jest bardziej prawdopodobna w rodzinach, w której występował już ten rodzaj raka. U innych jednak jest wciąż tajemnicą - zauważa BBC. Specjaliści wierzą jednak, że podobnie jak w przypadku badań ekspertów koordynowanych przez Instytut Sangera, będzie możliwe znalezienie genów, które mają największe prawdopodobieństwo mutacji powodujących inne rodzaje raka.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  badania

  Ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  wszystkim zainteresowanym tematyką raka piersi polecam stronę www.femiglove.pl jest tam wiele artykułów, dodatkowo można kupić rękawiczkę do samobadania piersi, która zwiększa czułosć palców.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo