18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy pokazali w Poznaniu odnaleziony na Morasku meteoryt [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek
Meteoryt waży 300 kg i jest największym tego typu "kawałkiem kosmosu" w Europie Środkowo-Wschodniej.
Meteoryt waży 300 kg i jest największym tego typu "kawałkiem kosmosu" w Europie Środkowo-Wschodniej. Paweł Miecznik
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pokazali dziś odkryty kilkanaście dni temu meteoryt. Waży 300 kg i tym samym jest największym tego typu "kawałkiem kosmosu" w Europie Środkowo-Wschodniej.

Szukaliśmy dziesięć dni i nic. Możecie sobie państwo wyobrazić setki sygnałów z wykrywacza, kopiemy, a tam zwinięte druty, pociski z I wojny światowej. Aż nagle jest i to od razu taki okaz - mówił na środowej konferencji prasowej prof. Andrzej Muszyński z Instytutu Geologii, kierujący grupą poszukiwawczą.

Na olbrzymi głaz składający się w 97 proc. z żelaza natrafiła współpracująca z poznańskimi geologami, para poszukiwaczy z Opola: Magdalena Skirzewaska i Łukasz Smuła. Dysponują oni świetnym sprzętem, co podkreślali poznańscy naukowcy

Wielki meteoryt został znaleziony w Rezerwacie Przyrody Meteoryt Morasko w pobliżu ulicy Meteorytowej. Znajdował się na głębokości o 2,1 m do 2, 55 m, a w najszerszym miejscu ma 60 cm

Naukowcy przewidują, że uderzył w Ziemię z prędkością od 2 do 7 km/s. Prawdopodobnie upadł pod bardzo niskim kątem, niewykluczone, że rykoszetował.

Od poniedziałku meteoryt będzie czyszczony, potrwa to około tygodnia. Później trafi do Muzeum Ziemi, które mieści się na Wydziale Geograficznym UAM, gdzie będzie dostepny dla szerszej publiczności. - W przyszłości znajdzie się w Muzeum Historii Ziemi, które ma powstać na Morasku. To jednak na razie plany. Potrzebne są oczywiście pieniądze. Mamy jednak nadzieje, że rozgłos jaki towarzyszy odkryciu meteorytu pomoże nad w zdobyciu środków - mówił prorektor UAM prof. Jacek Witkoś.

Najbliższe miesiące to badania chemiczne i metalurgiczne nad meteorytem. - Mamy nadzieję, że to zaowocuje dużymi publikacjami w najlepszych pismach naukowych - zapowiadał prof. Andrzej Muszyński. Władze wydziału liczą też, że głośne odkrycie zaowocuje dla wydziału sporymi grantami na dalsze badania.

Odnaleziony meteoryt jest pozostałością po deszczu meteorytów jaki spadł w tym rejonie ok. 5 tys. lat temu. To bardzo młode meteoryty. Jak mówią naukowcy był to prawdopodobnie największy deszcz meteorytów w Europie. Na terenie tzw. elipsy rozrzutu (od Jankowa Dolnego przez Morasko aż do Przełazów to 90 km) znajduje się ok 1,5 tony rozproszonej materii z kosmosu. Badanie meteorytów przybliży nas do wiedzy jak powstawały planety. Jest to możliwe dzięki znajdujących się we wnętrzu meteorytów modulach, które zawierają krzemiany.

Tutaj zobacz meteoryt na filmie - poznan.naszemiasto.pl

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski