Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z UAM stworzyli pierwszą na świecie protonową diodę LED

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Unsplash
Zespół naukowców z Wydziału Chemii UAM, kierowany przez prof. dr hab. Jerzego Langera, stworzył pierwszą na świecie protonową diodę LED. Tradycyjne, znane dotychczas diody LED są zbudowane z półprzewodników i emitują promieniowanie w zakresie podczerwieni, światła widzialnego, czy ultrafioletu, w wyniku przepływu elektronów. Niezwykłość odkrycia zespołu poznańskich naukowców polega na tym, że dioda protonowa działa w środowisku wodnym, a świeci dzięki przepływowi protonów.

- Możliwość konstrukcji protonowej diody LED wynika z naszych wcześniejszych nad przewodnictwem elektrycznym układów protonowych, w tym z protonowym złączem p-n – mówi prof. Jerzy Langer i dodaje: - Protonowa dioda LED jest pełnym analogiem tradycyjnej diody elektronowej ze złączem p-n, gdzie rolę elektronów pełnią protony H+, a „dziur” grupy hydroksylowe –OH. Materiałem aktywnym, w którym zachodzi proces rekombinacji nośników ładunku (H+ i –OH) oraz emisja światła jest woda („półprzewodnik protonowy”).

Czytaj też: Politechnika Poznańska: Studenci zaprezentowali nowy bolid zespołu PUT Motorsport. Nazywa się Rusałka [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mechaniczną stabilność układu zapewniają polimery, które jednocześnie są nośnikami grup funkcyjnych (kwasowych i zasadowych), co pozwala na utworzenie protonowego złącza p-n na granicy strefy kwasowej i zasadowej. Przyłożenie napięcia w kierunku przewodzenia złącza („plus” od strony kwasowej) powoduje przepływ prądu protonowego i emisję światła z obszaru złącza p-n.

Nośniki ładunku H+ i –OH generowane są z cząsteczek wody w reakcji elektrolitycznej na elektrodach metalowych (Pt), poza obszarem złącza p-n.

Wyniki eksperymentów są bardziej ogólne, wykazując kluczową rolę gradientu protonów w procesach emisji światła. Jest to nowe zjawisko i zupełnie nowe zastosowanie materiałów przewodzących protony (układu z protonowym złączem p-n): generowanie światła - protonowa dioda elektroluminescencyjna (H+LED).

Waży około 200 kg i rozpędza się do 130 km/h - oto nowy bolid zespołu PUT Motorsport, tworzonego przez studentów Politechniki Poznańskiej. Nazywa się Rusałka i wystartuje w co najmniej trzech europejskich wyścigach Formuły Student. Jest szansa, że maszyna zaprezentuje się także poza granicami kontynentu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Politechnika Poznańska: Studenci zaprezentowali nowy bolid z...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski