Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowe sławy w Poznaniu o walce z wirusami. Konferencja w niedzielę

Karolina Koziolek
Prof. Wojciech T. Markiewicz
Prof. Wojciech T. Markiewicz Ewelina Adamska
W niedzielę do Poznania zjedzie prawie 400 naukowców z całego świata. Okazją jest konferencja organizowana przez PAN i UAM. Na jej temat rozmawiamy z prof. Wojciechem T. Markiewiczem z Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Czego spotkanie będzie dotyczyć?
Prof. Wojciech T. Markiewicz: Tytuł konferencji brzmi: "Biologia chemiczna kwasów nukleinowych". Dotyczy ona badań kwasów nukleinowych i ich składników, czyli konkretnie nukleozydów, nukleotydów i oligonukleotydów. To związki chemiczne stosowane m.in. jako leki antywirusowe czy antynowotworowe. Jest to obszar nauki, w którym poszukuje się i bada tego typu substancje, sprawdzając ich przydatność w medycynie.

To dla środowiska naukowego ważne wydarzenie.
Prof. Wojciech T. Markiewicz: Konferencja organizowana jest przez Towarzystwo Nukleozydów, Nukleotydów i Kwasów Nukleinowych (IS3NA). Tak, rzeczywiście jest to prestiżowa impreza naukowa, na którą przyjeżdża prawie 400 naukowców z całego świata. Odbywają się one od ponad 40 lat w cyklu dwuletnim, naprzemienne pomiędzy Europą, Ameryką i Azją. Poprzednia odbywała się w Montrealu w Kanadzie, wcześniej był to Lyon we Francji. Ta w Poznaniu jest 21. z kolei, pierwsza w Polsce, a nawet pierwsza za starą "żelazną kurtyną".

Jak to się stało, że tym razem organizowana jest w Poznaniu?
Prof. Wojciech T. Markiewicz: Potwierdza to wysoką jakość prowadzonych w tym obszarze badań w Polsce, a w naszym instytucie w szczególności. Intensywne badania prowadzi się również w Łodzi i Warszawie. Znaczy to wiele nie tylko dla poznańskiego, ale i ogólnopolskiego środowiska naukowego. Pokazuje, że międzynarodowe środowisko naukowe uznaje wkład badaczy z Polski. Dlatego mogliśmy ubiegać się o zorganizowanie konferencji u nas.

Do Poznania zjeżdżają naukowe sławy. Jakie?
Prof. Wojciech T. Markiewicz: Przy tak wielkiej liczbie znaczących gości nie chciałbym nikogo wymieniać z nazwiska. Są wśród nich osoby, które mają na koncie ważne odkrycia w zakresie poszukiwań leków przeciw wirusom np. HIV czy żółtaczki (HCV). To właśnie badania, które były raportowane w ramach tych konferencji, doprowadziły do powstania leków przeciwko AIDS czy HCV.

Jak działają?
Prof. Wojciech T. Markiewicz: Do organizmu w czasie kuracji próbuje się wprowadzić "konie trojańskie". Dla przykładu podaje się pacjentowi środek z którego wirus, podobnie - jak dzieci budują pociąg z klocków - składa swój materiał genetyczny. Jeśli te elementy są "podmienione", to powstaje z nich nie w pełni działający materiał genetyczny lub jego budowa w ogóle się zatrzymuje, a wirus nie mogąc się namnożyć, przegrywa walkę z układem odpornościowym człowieka czy zwierzęcia. Według tej zasady można zniszczyć i wirusy, i szybko rosnące komórki nowotworowe. Udaje się w ten sposób uratować i nawet wyleczyć organizm pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski