Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowiec z Politechniki Poznańskiej z prestiżową nagrodą AgroBioTop

NK
Prof. Piotr Oleśkowicz-Popiel z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej został laureatem prestiżowej nagrody AgroBioTop
Prof. Piotr Oleśkowicz-Popiel z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej został laureatem prestiżowej nagrody AgroBioTop mat. prasowy
Prof. Piotr Oleśkowicz-Popiel z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej został laureatem prestiżowej nagrody AgroBioTop, przyznanej przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Nagrodę otrzymał podczas gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Nagroda AgroBioTop jest przyznawana od 2017 roku młodym uczonym, których dokonania z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. To coroczna indywidualna nagroda pieniężna, przyznawana przez niezależną kapitułę, powołaną przez Komitet Biotechnologii PAN. Wysokość nagrody to 5 000 euro.

– Kapituła przyznała nagrodę dr hab. inż. Piotrowi Oleśkowiczowi-Popielowi za opracowanie przyjaznej dla środowiska nowej technologii wytwarzania biopaliw z odpadów pochodzących z produkcji serów i jogurtów – mówi prof. dr hab. Maciej Żylicz, przewodniczący kapituły nagrody AgroBioTop.

Kapituła wysoko oceniła wartość nagrodzonej pracy dla ochrony środowiska (zagospodarowanie uciążliwych odpadów) i jej zgodność z ideą gospodarki cyrkulacyjnej.

– Opracowana technologia jest jednostopniowa i oparta na wykorzystaniu jednego surowca: kwaśnej serwatki. Polska zajmuje 4. miejsce w Europie (po Niemczech, Francji i Włoszech) w produkcji serów twarogowych. Rocznie na eksporcie serów twarogowych zarabiamy ponad 4 mld zł. Produktem ubocznym w tej produkcji jest serwatka. Niezagospodarowana serwatka zwykle jest po prostu odprowadzana do ścieków. Zdarza się również, że trafia ona wprost do jezior czy rzek. Może to doprowadzić do zaburzenia równowagi  ekologicznej  w takich akwenach wodnych. Państwa członkowskie UE zobowiązały się do zmniejszenia odpadów żywności do 30 proc. w 2025 r. i 50 proc. do roku 2030 – tłumaczy prof. dr hab. Maciej Żylicz.

Czytaj także: Kradzież choinki z lasu. Jakie kary grożą za nielegalną wycinkę drzewka?

I dodaje: - Opracowana przez prof. Piotra Oleśkowicza-Popiela nowa technologia wytwarzania biopaliw z wykorzystaniem odpadów organicznych wspomaga osiągnięcie tego celu, wpływa także na zróżnicowanie źródeł pozyskiwania energii. Opracowana technologia wskazuje, że w przyszłości alternatywnym źródłem energii do ropy, gazu czy innych paliw kopalnych może być pozyskiwanie tak zwanej „zielonej energii” z odpadów organicznych.

Z kolei sam laureat nagrody powiedział: - To dla mnie jedno z najważniejszych wyróżnień i docenienie kilku lat intensywnej pracy.

Dr hab. inż. Piotr Oleśkowicz-Popiel jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Inżynierii Środowiska oraz prodziekanem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Ma stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie inżynierii środowiska. Zanim rozpoczął pracę na Politechnice Poznańskiej, ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie w Aalborgu w Danii jako biotechnolog oraz obronił doktorat na Duńskim Uniwersytecie Technicznym, prowadząc badania dotyczące produkcji biopaliw dla ekologicznych gospodarstw rolnych.

W ramach stażu podoktorskiego w Laboratorium Narodowym Lawrence Berkeley w Kalifornii zajmował się analizą techniczno-ekonomiczną biorafinerii. Obecnie prowadzi własną grupę badawczą, której celem jest opracowywanie nowych metod biotechnologicznych do produkcji biopaliw i biochemikaliów ze ścieków i odpadów organicznych.

Zobacz także:

Karp jest w ofercie sprzedaży największych sieci handlowych już od pierwszego tygodnia grudnia. Sprawdziliśmy dla Was ceny tej ryby w sklepach sieci: Biedronka, Lidl, Tesco, Carrefour, Piotr i Paweł, Kaufland, E. Leclerc i Intermarche. Zobacz ceny ----->

Ceny karpia 2018 w sklepach największych sieci handlowych - ...

Nobel z chemii za badania nad ewolucją. Odkrycia laureatów pozwoliły na stworzenie nowych leków, paliw i ekologicznych tworzyw sztucznych:

Źródło: SE TV4

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski