Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 130 złotych za butlę z gazem! Różnica między poszczególnymi sprzedawcami może wynieść nawet 30 złotych. Dlaczego?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Punkt wymiany butli z gazem przy stacji paliw.
Punkt wymiany butli z gazem przy stacji paliw. Waldemar Wylegalski
Ceny gazu, a także butli z gazem wzrosły i wciąż będą rosnąć. Różnice między poszczególnymi punktami sprzedaży mogą wynosić nawet 30 złotych. Wszystko zależy od polityki cenowej poszczególnych sprzedawców, którzy chcą przyciągać klientów ceną niższą od hurtowej. Wśród dystrybutorów przodują stacje benzynowe i markety budowlane.

Cena za butlę wzrosła dwukrotnie

Butle gazowe to jedyne źródło tego paliwa w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci. Dotyczy to zwłaszcza obszarów wiejskich i mniejszych gmin. Jeszcze w drugiej połowie 2021 roku cena za najbardziej popularną 11-kilogramową butlę propan-butanu wahała się w granicach 50 – 60 złotych. Obecnie jest ona dwukrotnie wyższa.

Ceny za butlę różnią się w zależności od regionu, odległości od rozlewni oraz konkurencji na rynkach lokalnych. - Cena sprzedaży butli w naszej rozlewni w Pleszewie to 110 złotych. Do tej ceny należy doliczyć jeszcze marżę naszych parterów - mówi Maciej Chyż, rzecznik prasowy firmy Gaspol. Ich obecny przedział to od 90 do 130 złotych.

U dealerów butli średnio jest to 120 złotych. Jedną z najniższy cen wymiany oferuje jedna z sieci marketów budowlanych, 100 złotych. Warunkiem jest posiadanie pustej butli, którą wymienia się na pełną. Inna sieć marketów oferuje butle na wymianę po 118 złotych. Inaczej sytuacja wygląda na stacjach benzynowych.

Różne ceny na stacjach benzynowych

W podpoznańskim Bolechowie w piątek butlę można było wymienić za kwotę 110 złotych. Kilka kilometrów dalej, w Murowanej Goślinie, punkt wymiany przy stacji oferował butle już po 130 złotych. - Często klienci nas pytają, dlaczego my sprzedajemy butle w hurcie po 110 złotych, a 2 kilometry dalej na stacji paliw sprzedają tę samą butlę po 90 złotych. Jest to indywidualna decyzja naszego partnera biznesowego – dodaje rzecznik Gaspolu.

Ma to związek z polityka cenową dużych sieci stacji paliw czy marketów budowlanych, które są obecnie głównymi sprzedawcami butli z gazem. W ten sposób chcą oni przyciągnąć do siebie klientów, którzy skuszeni niską ceną przy okazji zakupią inne towary, już z odpowiednio większą marżą lub po prostu zatankują swój pojazd.

W województwie wielkopolskim znajdują się wsie, w których od lat nikt nie mieszka. W niektórych z nich stoją jeszcze opuszczone budynki świadczące o dawnym życiu mieszkańców, ale są też wsie, po których nie ma już śladu - pokryły je łąki i lasy. Ich nazwy wciąż jednak widnieją na mapach. Z niektórych mieszkańcy zostali wysiedleni, z innych z czasem sami się wyprowadzili. Zobacz, gdzie znajdują się opuszczone wsie i co stało się z ich ostatnimi mieszkańcami ---->

Tajemnica opuszczonych wsi w Wielkopolsce. Kiedyś tętniły ży...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski