Spis treści
Tak fundacje bronią się przed naciągaczami
Fundacja „Taka akcja” prawdopodobnie została oszukana przez matkę jednego z rzekomo chorych podopiecznych. Wśród jej wydatków miały się znaleźć zakupy na jej potrzeby, w tym bilety na lot pierwszą klasą do USA. Sprawdziliśmy, w jaki sposób organizacje weryfikują swoich podopiecznych, aby bronić się przed naciągaczami.
Organizacje starają się bronić przed oszustami, sprawdzając swoich podopiecznych. Standardowo sprawdzana jest dokumentacja medyczna i opisy lekarskie. Niektóre fundacje wymagają także bezpośredniego spotkania się z osobą, na rzecz której zbiórka jest prowadzona.
- W naszej fundacji pieniądze zbierają rodzice i one wpływają do nas na konto. Tam także trafiają pieniądze z przekazania 1,5 proc. podatku. Pieniądze te następnie wypłacamy na podstawie faktur za leczenie, rehabilitację, zakupy leków i innych niezbędnych potrzeb - opisuje Julita Gemza, wiceprezes poznańskiej Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi.
Fundacje nie wypłacają pieniędzy na konto
Zbiórki na rzecz podopiecznych fundacja obsługuje, nie pobierając za to prowizji. Korzysta także z usług poznańskiej Fundacji Siepomaga, która to prowadzi zbiórki w Internecie. Organizacja ta, oprócz bezpośredniego wsparcia podopiecznych, współpracuje także z poszczególnymi fundacjami. W takim wypadku to właśnie te fundacje później zajmują się rozliczaniem pieniędzy zebranych przez platformę Siepomaga na swoich podopiecznych.
Jak przekazała nam Dominika Petrus z Siepomaga pieniądze wypłacane bezpośrednio przez fundację mogą stanowić refundację poniesionych kosztów lub opłacenie wystawionej faktury z odroczonym terminem płatności bądź na podstawie sporządzonego kosztorysu.
Tak sprawdzisz fundację
Faktury przedstawiane fundacji, oprócz kwoty i sposobu jej uregulowania muszą być opatrzone opisem czego dotyczy wydatek i jaki ma on związek z sytuacją podopiecznego fundacji. O opłaceniu faktury organizacja informuje swoich podopiecznych mailowo. Fundacja jednak pobiera prowizję w wysokości 6 proc. od wpłat na rzecz zbiórki. Kwota prowizji jest już zwykle uwzględniona w całkowitej kwocie zbiórki.
Należy także pamiętać, że zbiórki polegające na wpłacaniu na konto określonej kwoty pieniędzy oraz zbiórki prowadzone przez platformy internetowe nie są zbiórkami publicznymi w rozumieniu ustawy. Dlatego też ważne jest aby wpłacać na rzecz sprawdzonych organizacji pozarządowych, co do działalności których nie mamy wątpliwości. Legalność działalności organizacji oraz jej status można sprawdzić w KRS.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?