Zbyt uboga gleba sprawia, że rośliny słabo rosną, nie kwitną lub mają niewiele kwiatów, obserwuje się też odbarwienia na liściach czy w przypadku iglaków - brązowienie igieł. W takiej sytuacji ratunkiem będą nawozy.

Oferta handlowa w tym zakresie jest bardzo szeroka i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W sklepach ogrodniczych można kupić nawozy przeznaczone do określonych typów roślin - na trawniki, do iglaków, warzyw itp.  Wystarczy ściśle przestrzegać zaleceń na opakowaniu i można mieć pewność, że rośliny mają wszystko, czego im trzeba. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące dawkowania, lepiej zastosować nieco mniej nawozów, niż je przedawkować.

Większość nawozów oferowanych w handlu to nawozy mineralne.

Ale można także kupić gotowe nawozy produkowane w oparciu o składniki naturalne, takie jak kurze odchody czy tzw. biohumus - stanowiący produkt trawienia żywności roślinnej przez dżdżownice kalifornijskie.  

Ten ostatni nawóz nadaje się zarówno do ogrodu, jak i do zasilania roślin balkonowych oraz doniczkowych, hodowanych w domu, nie ma bowiem przykrego zapachu.

Warto także wykorzystać do nawożenia produkty dostępne w domu.  

Idealnym, bardzo uniwersalnym nawozem, nadającym się także dla roślin wymagających kwaśnej gleby, są fusy od kawy. Można nimi nawozić zarówno rośliny ogrodowe, jak i doniczkowe raz na dwa tygodnie.

Dobrze sprawdzą się także skorupki kurzych jajek. Wystarczy zalać je na kilka dni wodą, a później podlewać rośliny.

Niekiedy konieczne bywa zastosowanie środków owadobójczych bądź grzybobójczych. Z nimi trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie, bo przedawkowane mogą zniszczyć rośliny.

Gdy stosujemy je w ogródku warzywnym lub na krzewy owocowe, trzeba przestrzegać zaleconych przez producenta okresów karencji.

Przykładowe ceny:


  • Nawóz do trawników Florovit  (25 kg) - ok. 90 zł

  • Nawóz kurzy granulowany (4,5 l) - ok. 20 zł

  • Nawóz do iglaków Target (1 kg)  - ok. 12 zł

  • Nawóz do warzyw Biohumus Extra  (2 l) - ok. 25 zł

  • Nawóz do borówek Substral (0,35 kg) - ok. 15 zł