Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nazistowski skarb ukryty na terenie pałacu na Dolnym Śląsku? "Nawet 28 ton złota pod ziemią"

Małgorzata Moczulska
Nawet 28 ton nazistowskiego złota wartego miliard funtów oraz cenne dzieła sztuki mogą być ukryte pod jednym z dolnośląskich pałaców. Tak wskazują zapiski oficera SS. Wczoraj sensacyjną wiadomość podał brytyjski dziennik Daily Mail.

Chodzi o ujawnione rok temu przez Polsko-Niemiecką Fundację Śląski Pomost „dzienni wojenne” niemieckiego oficera SS Egona Ollenhauera. Wskazał on w nich 11 lokalizacji, w których Niemcy pod koniec wojny mieli ukryć skarby: drogocenną biżuterię i złoto oraz obrazy Rembrandta, Rubensa, Moneta i Raffaela.

Zamek w Roztoce - nazistowskie złoto w parkowej studni!

Teraz okazuje się, że jedną z 11 lokalizacji podanych w dzienniku ma być teren posiadłości w Roztoce. Roman Furmaniak, prezes Fundacji Śląski Pomost ujawnił fragment dziennika oficera SS, który mówi o tej właśnie lokalizacji. Czytamy w nim: Dr. Grundmann i jego ludzie już odpowiednio przygotowali w parku tego pałacu tę głęboką studnię. Spuszczone/wysłane do jej dna zostały w skrzyniach: biżuteria, monety i sztaby, wiele z nich było uszkodzone, miały ślady postrzałowe. Po wszystkim studnia została wysadzona, zasypana i wyrównana.

Nazistowski skarb w pałacu w Roztoce - cieszymy się z zainteresowania

Po tym jak historią zainteresowały się media oświadczenie wydał zarząd Fundacji “Zamek Roztoka – Ocalić od zapomnienia”:
- W kontekście pojawiających się doniesień medialnych wskazujących Zamek w Roztoce jako potencjalne miejsce ukrycia skarbu Trzeciej Rzeszy potwierdzamy, że przedstawiciele Fundacji “Śląski Pomost” kilkukrotnie kontaktowali się z nami w tej sprawie. Nie przekazali jednak żadnych możliwych do zweryfikowania informacji na temat miejsca ukrycia skarbu ani szczegółów ewentualnej akcji wydobywczej.

TUTAJ ZNAJDUJE SIĘ PAŁAC W ROZTOCE:

Z całą stanowczością podkreślamy, że nie będziemy podejmować żadnych kroków prawnych i faktycznych, które mogłyby stać w sprzeczności z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi. Jednocześnie deklarujemy pełną gotowość do współpracy z odpowiednimi organami administracji publicznej.

- Cieszymy się ze spodziewanej fali zwiększonego zainteresowania Zamkiem w Roztoce i w to momencie, w którym przygotowujemy zabytek do stałego udostępniania dla zwiedzających - przyznaje zarząd fundacji. - Z całą mocą deklarujemy jednak, że naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa i integralności zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego, dlatego każda nieautoryzowana próba naruszenia tego bezpieczeństwa spotka się z naszą zdecydowaną reakcją - dodaje.

Jesteśmy przekonani, że naszym największym skarbem jest sam zamek i jego przebogata spuścizna kulturowa. Niezależnie od tego jakie jeszcze skrywa tajemnice zapraszamy do ich wspólnego odkrywania!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nazistowski skarb ukryty na terenie pałacu na Dolnym Śląsku? "Nawet 28 ton złota pod ziemią" - Gazeta Wrocławska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski