NBA: Warriors w finale Konferencji, Raptors prowadzą z Heat

Tomasz Biliński

Sportowy24

Sportowy24

Drużyna Golden State Warriors wygrała w piątym starciu z Portland Trail Blazers 125:121, a całą rywalizację 4:1 i awansowała do finału Konferencji Zachodniej. Blisko połowę punktów dla gospodarzy zdobyli Stephen Curry i Clay Thompson.
    Przed środowym meczem Curry pochwalił się statuetką dla najlepszego gracza sezonu. Drugi raz z rzędu. 28-letni rozgrywający został też pierwszym w historii NBA graczem, któremu nagroda MVP została przyznana jednogłośnie. Wszystkie ze 131 osób uprawnionych do głosowania, wskazała właśnie Curry'ego. Uzyskał on więc 1310 punktów. Drugi w klasyfikacji był Kawhi Leonard z San Antonio Spurs (634 pkt), a trzeci LeBron James z Cleveland Cavaliers (631 pkt).

Jednak przebieg spotkania z Blazers kibiców do świętowania nie zachęcało. To goście wygrali dwie pierwsze kwarty, do przerwy 63:58. W drugiej połowie role się odwróciły. Świetną serię zaliczył Clay Thompson, który tylko w trzeciej kwarcie zdobył 16 punktów. - Jego rzuty były niesamowite - ocenił trener mistrzów NBA Steve Kerr.

Łącznie Thompson zdobył 33 punkty. Curry dołożył 29 punktów, miał też 11 asyst i pięć zbiórek. Na tablicach najlepszy był jednak Draymond Green - 11 zbiórek. W zespole gości w świetnej formie byli CJ McCollum - 27 punktów, osiem zbiórek i pięć asyst - oraz Damian Lillard - 28 punktów, po siedem zbiórek i asyst. 20 punktów uzbierał Allen Crabbe.

Rywalem Warriors w finale Konferencji Zachodniej będzie zwycięzca rywalizacji Oklahoma City Thunder - San Antonio Spurs (3-2).

Tylko jednej wygranej brakuje ekipie Toronto Raptors, by znaleźć się w finałowej grze na Wschodzie. Drużyna z Kanady ograła w piątym meczu Miami Heat 99:91 i w rywalizacji prowadzi 3-2. Do zwycięstwa poprowadził ją DeMar DeRozan i Kyle Lowry. Pierwszy uzyskał rekordowe dla siebie w fazie play off 34 punkty, drugi dołożył 25 (10 zbiórek, sześć asyst).

- Oni ciągną nas zespół - podkreślił trener Raptors Dwane Casey.

Kluczowa dla losów spotkania była pierwsza kwarta. Gospodarze wygrali ją 28:18 i nie oddali prowadzenia już do końca meczu. W zespole Heat na wyróżnienie zasłużył Dwyane Wade, który zdobył 20 punktów, miał siedem asyst i cztery zbiórki.

Kolejne spotkanie obu drużyn 13 maja w Miami. Na wycięzce w finale Konferencji Wschodniej czeka już Cleveland Cavaliers.

Wyniki środowych meczów fazy play off NBA

Toronto Raptors - Miami Heat 99:91 (28:18, 27:27, 20:17, 24:29)

Stan rywalizacji: 3-2 dla Raptors

Golden State Warriors - Portland Trail Blazers 125:121 (27:30, 31:33, 35:28, 32:30)

Stan rywalizacji: 4-1 dla Warriors