Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

New York Times o Poznaniu!

Adriana Rozwadowska
New York Times pisze między innymi o nowej autostradzie łączącej Poznań z Berlinem.
New York Times pisze między innymi o nowej autostradzie łączącej Poznań z Berlinem.
Kolejny sukces promocyjny Poznania. We wtorek napisał o nas... amerykański New York Times. I to w samych superlatywach! Według dziennika, Poznań może służyć za przykład przedsiębiorczości i sprawnego zarządzania dla innych europejskich miast.

"Aby zrozumieć, jak Polsce udało się prześcignąć sąsiadów i zostać iskierką nadziei na kontynencie pokrytym mrokiem kryzysu, należy pojechać do Poznania drogą, która niegdyś była jedynie wyboistą trasą z Berlina do Warszawy" - zaczyna tekst Nicholas Kulish.

Ale od tego czasu, jak pisze autor, wiele się zmieniło. Teraz jest to gładka autostrada z Berlina do Poznania, a nie tylko do stolicy. I wylicza: w Poznaniu inwestują światowe koncerny takie jak Volkswagen, Bridgestone czy GlaxoSmithKline, a bezrobocie w maju br. wyniosło jedynie 4 proc. To najniższy wynik w kraju - chwali gazeta.

Liberalno-lewicowy NYT za wzorcowy przykład poznańskiej przedsiębiorczości uznaje działającą w Bolechowie firmę Solaris, początkowo mały rodzinny biznes, a dziś zatrudniająca ponad 2 tys. osób. firma, która swoje lśniące autobusy eksportuje do Niemiec, Szwecji czy Danii. Gazeta nie zapomina też wspomnieć o sieci supermarketów z wyższej półki Piotr i Paweł, czy piwowarskiej perełce Wielkopolski - browarze Fortuna.

Według New York Timesa sukces Poznania jest efektem mądrego zarządzania polityką monetarną i fiskalną, otwarcia granic po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej czy wreszcie unijnych dotacji. Poznaniowi miało pomóc także pełnienie roli gospodarza Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. "Po Euro 2012 pesymistyczny kraj ogarnął niezwykle dobry nastój".

Tłumacząc możliwe tło poznańskiego sukcesu Nicholas Kulish cytuje słowa ekonomisty Andre Sapira: "oni zawsze wiedzieli, że muszą być elastyczni". Położony między Warszawą a Berlinem Poznań, który w trakcie swojej historii bywał raz polski, a raz niemiecki, zaczerpnął z obu tych krajów to, co najlepsze. Historia regionu, w której pełno było dramatycznych zwrotów, nauczyła Polaków cieszyć się życiem, kiedy jest na to czas, a czasy komunizmu - zaradności. To sprawiło, że w czasie kryzysu wydawaliśmy złotówki, stymulując rozwój miasta.

- Tak pozytywny artykuł gazecie New York Times, jest niewątpliwie wyróżnieniem. To kolejny sygnał, że poznaniacy nie powinni mieć kompleksów, że żyjemy w rozwijającym się, europejskim mieście. Sygnał, że rozwój miasta jest prawidłowy - podsumowuje Rafał Łopka, p.o. rzecznika prasowego prezydenta miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski