Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ surowo karze lekarzy przepisujących mleko dla niemowląt. Medycy krytykują system refundacji

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Lekarze twierdzą, że nie mają innego wyjścia. Dlatego są zbulwersowani karami od NFZ.
Lekarze twierdzą, że nie mają innego wyjścia. Dlatego są zbulwersowani karami od NFZ. 123RF
NFZ nakłada kary na lekarzy przepisujących refundowane mleko zastępcze dla niemowląt. - Nie może być tak, że lekarze mają płacić za leczenie i ratowanie życia - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Chodzi o zastępcze mleko dla niemowląt Neocate LCP, które obecnie refundowane jest tylko dla dzieci do 18. miesiąca życia. Po tym czasie dzieci z alergiami powinni korzystać z innego produktu zastępczego, który również jest refundowany.

Wysokie kary dla lekarzy

Niestety, rzeczywistość pokazuje, że niektóre dzieci nadal ono uczula. To właśnie dlatego lekarze, mimo przepisów, decydowali się na przepisywanie pacjentom Neocate LCP, mimo przekroczenia wieku.

Takiej praktyce przygląda się Narodowy Fundusz Zdrowia. Tylko w Wielkopolsce w od stycznia do 2 listopada 2022 roku przeprowadził 277 kontroli w tej sprawie. To najwięcej w skali całego kraju. Jak pokazują dane udostępnione przez PPOZ, skutki finansowe takiego postępowania lekarzy z Wielkopolski wynoszą ponad 950 tys.zł. W całej Polsce prawie 5 mln zł. Dlatego NFZ nakłada na lekarzy wysokie kary.

– Wskazania do refundacji leków i żywności specjalnego przeznaczenia, do której zaliczamy mleko dla niemowląt, są ściśle określone w Obwieszczeniach Ministra Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia jest zobowiązany do weryfikowania m.in. prawidłowości przepisywania środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Trzeba przypomnieć, że NFZ wydaje środki publiczne, pochodzące głównie ze składki zdrowotnej – podkreślają przedstawiciele NFZ.

„Dzieci nie mogą być skazane na głodówkę”

Dlaczego lekarze zdecydują się przepisywać Neocate LCP starszym dzieciom? Jak twierdzą, nie mają innego wyjścia.

– Trudno dyskutować nad taką koniecznością. Dzieci nietolerujące innych pokarmów nie mogą być skazywane na głodówkę. Tymczasem na kary, i to bardzo dotkliwe, skazywani są lekarze, a akcja odzyskiwania pieniędzy przybrała charakter masowy, co potwierdza otrzymane zestawienie z Centrali NFZ. Czy tak powinno wyglądać poszukiwanie oszczędności? – pytają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Z tego powodu lekarze zrzeszeni w PPOZ zdecydowali się poczekać z zapłatami kar i wejść na drogę sądową.

– Naszym zdaniem działania NFZ są niezgodne z prawem, czyli zawartymi umowami ze świadczeniodawcami. Dlatego podjęliśmy decyzję o wystąpieniu do sądu. Najgorsze jest to, że poszkodowani są nie tylko lekarze. Obawiamy się (co na razie jest ostatecznością), że wobec pacjentów, którzy skorzystali z refundacji pojawią się żądania zapłaty 100 procent za korzystanie z recept – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia uważa, że temat mleka zastępczego jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej, a główny problem leży w całym systemie refundacji.

– Uważamy, że obecny system refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, według którego to na osobie wystawiającej receptę spoczywa obowiązek określania poziomu odpłatności, jest dysfunkcjonalny! Obowiązek ten zmusza lekarzy (i inne osoby wystawiające recepty) do czasochłonnej weryfikacji poziomów odpłatności – komentuje Janicka.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski