Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ szuka chętnych do szczepienia pacjentów przeciwko koronawirusowi. Kandydaci muszą spełniać odpowiednie warunki

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Placówka, która stara się o dołączenie do programu musi m.in. posiadać zespół wyjazdowy, który będzie szczepił pacjentów mających problemy w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień.
Placówka, która stara się o dołączenie do programu musi m.in. posiadać zespół wyjazdowy, który będzie szczepił pacjentów mających problemy w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień. pixabay.com
Podjęto już pierwsze działania mające na celu wdrożenie programu szczepień przeciwko koronawirusowi w przychodniach. Do wielkopolskiego NFZ mogą zgłaszać się placówki, które chcą do tego programu przystąpić. Muszą jednak spełniać odpowiednie warunki.

Placówki, które mogą zgłosić się do programu, przede wszystkim powinny zadeklarować, że są w stanie pracować pięć dni w tygodniu, zaszczepiając w tym czasie minimum 180 osób.

Kolejny z warunków dotyczy zespołu szczepiącego. Ten powinien składać się z lekarza i pielęgniarki, ewentualnie położnej lub szkolnej higienistki bądź osoby wykonującej inny zawód medyczny, która posiadająca niezbędne uprawnienia i kwalifikacje.

Wiceminister zdrowia: Szczepionki na koronawirusa, które do nas dotrą, będę najpierw skierowane do grup ryzyka

Źródło: TVN24

Co więcej, punkt szczepień powinien być odpowiednio wydzielony i wyposażony. Placówka starająca się o dołączenie do programu, musi również posiadać zespół wyjazdowy, który będzie szczepił pacjentów mających problemy w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień.

– W naszym oddziale wyznaczony został konsultant do spraw szczepień. Przedstawiciele danych podmiotów, zainteresowanych dołączeniem do programu, mogą do niego dzwonić z pytaniami o szczegóły

– tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego NFZ.

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Niska temperatura przechowywania szczepionek. Które przychodnie dadzą radę?

Zastanawiająca może być jednak kwestia przechowywania szczepionek, ponieważ wiele mówiło się o tym, że szczepionki powinny być trzymane w bardzo niskich temperaturach.

– To będą różne szczepionki i kwestię ich przechowywania będą określać ich producenci – wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla. I dodaje: – Do mniejszych podmiotów mogą trafić szczepionki mające mniej wymagające kryteria, które będzie łatwiej spełnić.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Ile będą kosztować szczepionki przeciwko koronawirusowi?

45 milionów - na zakup tylu dawek Polska podpisała umowy. Jak zapewniał w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki, szczepionki przeciw COVID-19 mają być darmowe i dobrowolne.

- W pierwszej kolejności chcemy, by zaszczepieni zostali nasi obywatele z czterech grup. Najpierw wszystkie służby medyczne, które są na pierwszej linii frontu. Następnie wszyscy mieszkańcy DPS, kolejne będą służby mundurowe, w tym także wojsko. Ostatnią, czwartą grupą będą wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego, bo wiemy, że COVID-19 jest dla nich najbardziej groźny - mówił w piątek premier Morawiecki.

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Jak zgłosić przychodnię do wykonywania szczepień przeciwko koronawirusowi?

Zgłoszenia w naborze przesyłać mogą zarówno osoby reprezentujące poradnie czy przychodnie, jak również prywatną opiekę lekarską. Mogą być to podmioty mające umowę z NFZ, a także takie, które tej umowy nie mają. Co istotne, udział placówki w programie szczepień nie może naruszać umowy z NFZ.

Wnioski dostępne na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmowane są drogą elektroniczną do 11 grudnia. Z kolei ich rozpatrywanie potrwa do 17 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski