Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ ubezpieczenie

Milena Kochanowska
Jedna składka ubezpieczonego zapewnia prawo do opieki zdrowotnej zgłoszonym członkom  rodziny
Jedna składka ubezpieczonego zapewnia prawo do opieki zdrowotnej zgłoszonym członkom rodziny 123 RF
Wszyscy ubezpieczeni, bez względu na wysokość płaconej składki, mają prawo i dostęp do takiej samej pomocy medycznej. Kto kogo może zgłosić do ubezpieczenia? To warto wiedzieć!

NFZ ubezpieczenie
1 Składka zdrowotna zależy od wysokości naszych zarobków. Nie jest brany pod uwagę nasz wiek, stan zdrowia lub ryzyko związane z pracą albo uprawianymi sportami.

NFZ ubezpieczenie
2 Osoby, których pracodawca nie zgłosił do ubezpieczenia (np. pracujące na umowę o dzieło) i nie mające żadnego tytułu do ubezpieczenia, powinny same iść do NFZ zawrzeć umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego i zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny.

NFZ ubezpieczenie
3 Obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają m.in. prowadzący działalność gospodarczą, pracownicy, dzieci, studenci, uczniowie, emeryci, renciści i osoby bezrobotne. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej nabywają oni w momencie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

NFZ ubezpieczenie
4 Kto zgłasza nas do ubezpieczenia? Jeśli jesteśmy przedsiębiorcą, robimy to sami. Jeżeli pracujemy, zgłasza nas nasz szef. W innych przypadkach na przykład: uczelnia, ośrodek pomocy społecznej, urząd pracy albo ZUS.

NFZ ubezpieczenie
5 Ubezpieczony zgłasza też do ubezpieczenia nieubezpieczonych członków rodziny, a wówczas i oni uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Można więc zgłosić dzieci, małżonka, a nawet rodziców lub dziadków – o ile mają z nami wspólne gospodarstwo domowe.

NFZ ubezpieczenie
6 Możemy zgłosić dziecko: własne, małżonka, przysposobione, wnuka lub obce, dla którego ustanowiono opiekę albo ramach rodziny zastępczej czy rodzinnego domu dziecka. Jeżeli dziecko kontynuuje naukę po 18. roku życia, może być zgłoszone do ubezpieczenia do ukończenia 26 lat. Po tym czasie powinna zgłosić je do ubezpieczenia uczelnia lub jego pracodawca. Jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności jest zgłaszane do ubezpieczenia bez ograniczenia wieku. Gdy dziecko nie zostało zgłoszone do ubezpieczenia do 18. roku życia i ma polskie obywatelstwo, za jego leczenie płaci budżet państwa.

NFZ ubezpieczenie
7 Dziadkowie mogą zgłosić wnuka do ubezpieczenia zdrowotnego tylko wówczas, gdy żaden z rodziców nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w kraju lub nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej.

NFZ ubezpieczenie
8 Jeśli utracimy pracę, zostajemy wyrejestrowani z ubezpieczenia zdrowotnego wraz z członkami rodziny. Jeżeli zmieniamy pracę, informujemy nowego szefa o wszystkich członkach rodziny, których chcemy zgłosić do ubezpieczenia w ciągu 7 dni. Podobnie musimy zrobić, jeśli urodzi nam się dziecko. Natomiast, gdy członek rodziny nabył własny tytuł do ubezpieczania zdrowotnego, musimy poinformować pracodawcę o konieczności wyrejestrowania go z naszego ubezpieczenia.

NFZ ubezpieczenie
9 Nasze prawo do finansowanego z naszych składek leczenia ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego – na przykład od dnia rozwiązania umowy o pracę lub zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku absolwentów szkoły ponadgimnazjalnej prawo to wygasa po 6 miesiącach od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów, a wyższej – po czterech miesiącach od zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

NFZ ubezpieczenie
10 Podczas rejestracji do lekarza rodzinnego, przychodni specjalistycznej lub przyjęcia do szpitala weryfikowane jest nasze prawo do świadczeń poprzez system eWUŚ – podajemy numer PESEL i okazujemy dowód, paszport, legitymację szkolną itp. Jeśli system pokaże nas jako osobę nieubezpieczoną, świadczenie zostanie nam i tak udzielone, ale będziemy musieli podpisać oświadczenie, że jesteśmy ubezpieczeni. Brak potwierdzenia ubezpieczenia w systemie eWUŚ nie może być podstawą do odmowy pomocy. Musimy jednak tę sytuację wyjaśnić w WOW NFZ.

NFZ ubezpieczenie
11 Budżet państwa płaci: za świadczenia zdrowotne dla osób, które mają złą sytuację finansową, leczą się z uzależnienia od narkotyków, chorób psychicznych, zakaźnych lub alkoholizmu.

12 UWAGA! W razie wątpliwości dzwoń: WOW NFZ tel. 800 800 805.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski