Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ: Zarabiamy na pacjentach spoza regionu

Danuta Pawlicka
Wielkopolski Oddział NFZ więcej zarabia na leczeniu pacjentów z innych regionów, niż wydaje na kurację Wielkopolan w obcych ośrodkach. Całkiem odwrotnie jest na przykład w sąsiednim województwie lubuskim, które na leczniczą migrację traci rocznie 100 mln zł. Spora część z tej kwoty zostaje w Wielkopolsce.

Jeżeli Wielkopolanin leczy się w Krakowie, za nim wędrują pieniądze z Wielkopolskiego Oddziału NFZ. W zeszłym roku na wymianie chorych w obie strony nasz fundusz zdrowia zarobił 30 mln. Także w tym roku z innych ośrodków wpłynęły już do kasy 22 mln zł.

Dodatni bilans zawdzięczamy przede wszystkim szpitalom drugiego i trzeciego stopnia referencyjności. Tam pracują specjaliści, którzy przyciągają pacjentów z całego kraju. Taką "promocyjną lokomotywą" w Szpitalu Ortopedycznym im. W. Degi jest Klinika Chirurgii Ręki.

- Jeszcze za czasów starych kas chorych byliśmy ośrodkiem zajmującym się wyjątkowymi przypadkami w skali kraju i tak jest do dzisiaj - mówi prof. Leszek Romanowski, kierownik kliniki.

Obecnie już co drugi pacjent tego ośrodka jest spoza Wielkopolski, a coraz częściej także spoza Polski. Według dr. Jerzego Załuskiego, zastępcy dyrektora do spraw leczniczych, w Wielkopolskim Centrum Onkologii wszystkie oddziały tego szpitala leczą około 10-15 proc. pacjentów z innych województw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski