Nie będzie godzin karcianych w szkołach

  Nie będzie godzin karcianych w szkołach

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Nie będzie godzin karcianych

  Nie będzie godzin karcianych ©Marcin Oliva Soto

  W swoim expose premier Beata Szydło obiecała nauczycielom likwidację godzin karcianych. Posłowie poparli zmiany. Wejdą one w życie we wrześniu.
  Nie będzie godzin karcianych

  Nie będzie godzin karcianych ©Marcin Oliva Soto

  Posłowie zdecydowali, że od pierwszego września nauczyciele nie będą realizowali w szkołach godzin karcianych. Oznacza to, że zajęcia pozalekcyjne będą się odbywać na innych zasadach niż dotychczas.

  Zmiana to wynik nowelizacji ustawy o Karcie Nauczyciela. - Likwidując godziny karciane, likwidujemy biurokrację - mówiła nam minister edukacji Anna Zalewska, podczas wizyty w Poznaniu.

  Obecnie godziny karciane wykorzystywane są głównie na zajęcia wyrównawcze i rozwijające zainteresowania. Nauczyciele w szkołach podstawowych i gimnazjach realizują dwie tygodniowo, a szkół ponadgimnazjalnych - jedną. Muszą je dokumentować. Nie dostają też za to dodatkowego wynagrodzenia, na co często zwracały uwagę związki zawodowe.

  - System rodził patologie. Dla nauczycieli godziny karciane były wolontariatem, a i tak byli z nich rozliczani, np. w sytuacji kiedy na zajęcia przychodziło zbyt mało uczniów - mówiła nam podczas wcześniejszej dyskusji na ten temat Izabela Lorenz, przewodnicząca OM ZSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Region Wielkopolska.

  Dyrektorzy szkół zadają sobie jednak pytanie, jak teraz zorganizować uczniom czas po lekcjach.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Godziny karciane 2016

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Godziny karciane zlikwidowane, a w Poznaniu nadal musimy je realizować. W tym samym wymiarze, z dokumentacją i za darmo. ZNP miało rację. Czy to znaczy, że łamane jest prawo pracy? Przez kogo?...rozwiń całość

  Godziny karciane zlikwidowane, a w Poznaniu nadal musimy je realizować. W tym samym wymiarze, z dokumentacją i za darmo. ZNP miało rację. Czy to znaczy, że łamane jest prawo pracy? Przez kogo? Przez Wydział Oświaty w Poznaniu, czy dyrektora szkoły? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo