Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie już szczepień na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Po ośmiu miesiącach punkt zawiesza działalność

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Punkt rozpoczął swoją działalność 11 stycznia. W środę po raz ostatni można było przyjąć tam szczepienie przeciw koronawirusowi
Punkt rozpoczął swoją działalność 11 stycznia. W środę po raz ostatni można było przyjąć tam szczepienie przeciw koronawirusowi Grzegorz Dembinski
Drugi pod względem wielkości punkt szczepień w kraju nie będzie już wykonywał szczepień. Powodem zawieszenia punktu na Międzynarodowych Targach Poznańskich ma być spadek zainteresowania samymi szczepieniami.

– W związku z malejącą liczbą osób zgłaszającą się na szczepienia na terenie miasta Poznań informujemy o zmianach w funkcjonowaniu Punktu Szczepień Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego na Międzynarodowych Targach Poznańskich we wrześniu 2021 r – czytamy w oficjalnym komunikacie szpitala odpowiedzialnego za organizację punktu.

– Biorąc pod uwagę liczbę szczepień, które wykonywaliśmy wcześniej, można powiedzieć, że spadek zainteresowania szczepieniami obserwowaliśmy już od około dwóch miesięcy. Z tego powodu, jeszcze na początku sierpnia, zmniejszyliśmy częstotliwość naszych szczepień do dwóch razy w tygodniu

– dodaje Bartosz Sobański, rzecznik Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

Ostatnie szczepienia na terenie targów odbyły się w środę. Tego dnia pierwszą i drugą dawkę szczepionki otrzymało tam 150 osób. Jak tłumaczą przedstawiciele punktu szczepień, na kolejne dni chętnych nie było.

– Te osoby, które mają być doszczepione drugą dawką, będą szczepione już w naszym szpitalu przy ul. Szamarzewskiego – zwraca uwagę Bartosz Sobański.

Nowy punkt otwarty zostanie z końcem września. Jednak, jak podkreślają jego organizatorzy, będzie to miejsce jedynie dla osób przyjmujących drugą dawkę.

– Ten punkt powstaje ze względu na to, że nie chcemy zostawiać na lodzie tych osób, które jeszcze na MTP otrzymały pierwszą dawkę. Natomiast nie będzie to miejsce, do którego będzie można zadzwonić i umówić się na pełne szczepienie – podkreśla rzecznik placówki.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

Przedstawiciele punktu nie wykluczają jednak wznowienia działalności na targach.

– Cała infrastruktura naszego punktu zostaje na MTP. W każdej chwili, jeżeli będzie taka potrzeba, jeżeli wzrośnie zainteresowanie, punkt zostanie ponownie otwarty

– zapewnia Bartosz Sobański.

Punkt szczepień na MTP swoją działalność rozpoczął 11 stycznia. Był on największym punktem w Wielkopolsce i drugim co do wielkości w kraju.

– Łącznie zaszczepiliśmy około 350 tys. osób i można powiedzieć, że prawie każda z nich została u nas w pełni zaszczepiona, ponieważ do wyszczepienia drugimi dawkami zostało nam już niewiele osób – mówi Bartosz Sobański.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

W środę w regionie szczepionkę przeciw COVID-19 przyjęło 2 639 osób, tym samym kolejne 1 339 osób zostało w pełni zaszczepionych.

W całej Wielkopolsce zaszczepionych jest już ponad 50 proc. mieszkańców województwa - dokładnie 1 662 262 osoby. Łącznie w regionie wykonano 3 515 608 szczepień. Dzięki temu w skali kraju Wielkopolska znajduje się na trzecim miejscu wśród najlepiej wyszczepionych województw.

Nowe przypadki koronawirusa

Jak poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia, w województwie wielkopolskim przybyło 45 nowych zakażeń koronawirusem.

W całym kraju w środę odnotowano 767 nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Zmarło 21 osób - 9 wyłącznie z powodu zakażenia i 12 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami.

Łącznie od początku pandemii liczba przypadków zakażonych koronawirusem w kraju wynosi: 2 895 223, w tym 75 454 osoby to ofiary śmiertelne COVID-19.

Zobacz najpopularniejsze osoby z Polski, które pochwaliły się, czym zostały zaszczepione. Która szczepionka okazała się najbardziej popularna wśród sław? Sprawdź!Czytaj dalej. Kliknij tutaj lub przesuń --->

Jaką szczepionkę wybrali: prezydent, politycy i celebryci? Z...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski