Nie daj się osteoporozie. Czas na bezpłatne badania

Materiał informacyjny Teva
Osteoporoza to poważna choroba, która może prowadzić do powstawania niebezpiecznych powikłań. To poważne schorzenie bywa bagatelizowane, a może dotknąć każdego. W porę przeprowadzona diagnostyka osteoporozy może uchronić nas przed rozwojem groźnej choroby. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałaś się na badania gęstości kości, masz czas do połowy września. W całym kraju trwa akcja „Zbadaj swoje kości”, w ramach której każdy może zgłosić się na darmowe badania densytometryczne.

Osteoporoza, czyli cichy złodziej kości

Z wiekiem kości każdego z nas stają się słabsze. Kluczowe jednak jest to, z jaką prędkością degradacja ta postępuje.
Osteoporoza nie bez przyczyny nazywana jest cichym złodziejem kości. Choroba ta jest podstępna, postępuje stopniowo i w sposób niezauważalny. I właśnie ze względu na brak objawów, pacjenci bardzo często dowiadują się o chorobie, gdy jest już ona w bardzo zaawansowanym stadium, co skutkuje wysoką łamliwością kości. Dlatego najlepszym sposobem walki z osteoporozą jest przeprowadzona w porę diagnostyka oraz w razie potrzeby odpowiednia suplementacja.

Grupą najwyższego ryzyka zachorowania na osteoporozę są kobiety powyżej 50. roku życia, które mają drobniejszą budowę, a co za tym idzie, cieńsze kości i mniejszy zasób kościotwórczych minerałów. Ryzyko zachorowania w tej grupie zwiększa ponadto okres menopauzalny, w którym obniża się poziom estrogenów.
Nieleczona osteoporoza w zaawansowanym stadium prowadzi do wyjątkowo dolegliwych i niebezpiecznych powikłań. Chorzy są narażeni na:

  • skomplikowane złamania i pęknięcia kości, które następnie dużo trudniej się zrastają,
  • trudne do uśmierzenia bóle w okolicy pleców oraz klatki piersiowej,
  • nierzadko poważne zmiany w kościach żuchwy, które utrudniają leczenie protetyczne.

Do wyjątkowo groźnych następstw rozwoju choroby należą samoistne złamania kręgów kręgosłupa oraz szyjki kości udowej. A to dopiero początek długiej listy zagrożeń, na końcu której znajduje się nawet przedwczesna śmierć.

Chcesz wykonać badanie w kierunku osteoporozy? Poniżej znajdziesz listę terminów oraz miejsc, do których możesz się zgłosić:

  • Swarzędz, ul. Piastki 8, termin: 13.10.2021 r.

Na badanie możesz zapisać się za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie zbadajswojekosci.pl lub przez infolinię 881 474 000.

Densytometria, czyli trudne słowo, którego nie należy się bać

Badania kontrolne w kierunku osteoporozy powinien przeprowadzić, każdy dorosły człowiek. Zaleca się, aby:

  • kobiety badały się profilaktycznie już po 50. roku życia,
  • mężczyźni mogą te badania przeprowadzić nieco później, byle przebadali się do 65. roku życia.

Jeżeli w rodzinie mamy historię osteoporozy lub częstych złamań, warto już wcześniej zainteresować się profilaktyką i przeprowadzić pierwsze badania w kierunku osteoporozy po 40. roku życia*.

Densytometria to badanie pozwalające na pomiar gęstości mineralnej kości**. To podstawowy test diagnostyczny osteoporozy, ale można dzięki niemu wykryć również osteopenię, czyli poprzedzające chorobę, stadium obniżenia gęstości mineralnej kości. Powtarzanie regularnych badań densytometrycznych pozwala na monitorowanie postępu leczenia. Badanie w ramach akcji wykonywane jest standardową, ale i najbardziej dokładną metodą pomiaru.

Oto co należy wiedzieć o dentysometrii:

  • Metoda DXA to badanie radiologiczne, w którym stosuje się tzw. promieniowanie dwuwiązkowe, czyli jednoczesny pomiar wiązką promieniowania rentgenowskiego wysoko- i niskoenergetyczną***.
  • Metoda ta daje dokładniejsze rezultaty od tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy standardowego zdjęcia radiologicznego.
  • Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie należy się również obawiać szkodliwości promieniowania rentgenowskiego, ponieważ jego dawka jest tak niska, że odpowiada poziomowi promieniowania kosmicznego, jakie przyjmujemy bezwiednie podczas czterogodzinnego spaceru na wolnym powietrzu.

Diagnostyka osteoporozy, pierwszym krokiem do zwycięstwa

Jak wynika z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia****, na osteoporozę choruje ponad dwa miliony dorosłych Polaków, u około 1,6 mln osób choroba jest niezdiagnozowana. Akcja zorganizowana przez firmę Teva Pharmaceuticals Polska ma na celu zwiększenie diagnostyki osteoporozy oraz podniesienie poziomu wiedzy o tej podstępnej chorobie. Na stronie internetowej akcji zbadajswojekosci.pl znajdziemy garść informacji na temat osteoporozy, diagnostyki oraz profilaktyki a także możemy sprawdzić trasę osteobusa i zarejestrować się na bezpłatne badanie.

W celu zarejestrowania się na badanie, należy z zamieszczonej na stronie akcji zbadajswojekosci.pl mapie, wybrać województwo i dostępną miejscowość, w którym będą przeprowadzane badania. Po wyborze konkretnej miejscowość, wyświetla się krótki formularz rejestracyjny. Potwierdzeniem rejestracji jest mail zwrotny ze szczegółami spotkania.
Rejestracji można dokonać także poprzez infolinię, gdzie Konsultanci udzielą szczegółowych odpowiedzi na każde z Państwa pytań.

W profilaktyce osteoporozy oprócz diagnostyki istotne znaczenie ma również prawidłowe odżywianie oraz aktywność fizyczna. Dieta zbyt uboga w wapń i witaminę D oraz niska aktywność fizyczna to prosta droga do osteopenii, a następnie osteoporozy. Badania dowodzą, że ćwiczenia fizyczne znacznie zwiększają masę kostną w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia.
Ważne jest zatem, zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki ruchu oraz składników pokarmowych, poprzez dobór diety oraz suplementację.

Calperos Densytometria - Zapobiegaj osteoporozie | TVC 20" from Carla Zuri on Vimeo.

Źródła:
* Janiszewska M at.al. Osteoporoza jako problem społeczny – patogeneza, objawy i czynniki ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej. Probl Hig Epidemiol 2015, 96(1): 106-114,
** Rekomendacja nr 9/2020 z 30.11.2020 Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zalecanych technologii medycznych, działań przeprowadzanych w ramach programów polityki zdrowotnej oraz warunków realizacji tych programów, dotyczących wykrywania osteoporozy,
*** Diagnostyka i leczenie osteoporozy. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego 2015 Forum Reumatologiczne 2015, tom 1, nr 1, s. 12–24,
**** Raport NFZ o zdrowiu – Osteoporoza. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, Warszawa 2019.

Wideo