Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dokarmiaj ptaków, zwłaszcza chlebem. Tłumaczymy dlaczego

Alicja Durka
Alicja Durka
To, co najważniejsze, to żeby pod żadnym pozorem nie karmić zwierząt pieczywem i spleśniałym lub zepsutym jedzeniem, co nagminnie zdarza się zwłaszcza w parkach.
To, co najważniejsze, to żeby pod żadnym pozorem nie karmić zwierząt pieczywem i spleśniałym lub zepsutym jedzeniem, co nagminnie zdarza się zwłaszcza w parkach. Piotr Krzyzanowski
Jesień dopiero się rozpoczęła, a wiele osób już zdecydowało się na dokarmianie ptaków. Przed domami, na osiedlach, a nawet w parkach. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, a często może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?

Czy należy dokarmiać ptaki?

Przyjęło się, że w chłodniejsze miesiące wiele osób dokarmia ptaki. Okazuje się jednak, że nie jest to dobra droga i to z kilku przyczyn. Przede wszystkim należy pamiętać, że dziko żyjące ptaki powinny umieć same zdobywać pożywienie. Jeśli je w tym wyręczamy, ta zdolność może zostać upośledzona, w wyniku czego ptaki mogą po prostu umrzeć z głodu i wycieńczenia.

Dokarmianie jest uzasadnione, ale w momencie, gdy dostęp do jedzenia jest bardzo utrudniony, czyli w czasie ostrej zimy. Trudno więc mówić o podobnych warunkach na początku jesieni.

Czym i jak karmić ptaki?

Jeśli już zdecydujemy się na dokarmianie, to ważne, aby robić to regularnie, bo zwierzęta przyzwyczajają się do stałego miejsca, w którym jedzą. Długie przerwy mogą być dla ich zdrowia bardzo groźne. Karmnik należy też regularnie sprzątać, by uniknąć przenoszenia ptasich chorób.

Pojawia się także kwestia tego, czym karmimy ptaki. Najważniejsze żeby pod żadnym pozorem nie karmić zwierząt pieczywem i spleśniałym lub zepsutym jedzeniem, co nagminnie zdarza się zwłaszcza w parkach. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, czym karmić ptaki. Każdy gatunek ma bowiem nieco inne preferencje. Bezpiecznym wyborem na pewno będą:

  • ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, owies, proso),
  • suszone owoce,
  • niesolone, rozdrobnione i obrane orzechy (ziemne, włoskie, laskowe),
  • niesolone nasiona (dynia, słonecznik kukurydza),
  • płatki owsiane.

Jeśli nie mamy czasu albo możliwości na dokarmianie ptaków, doskonałą alternatywą jest sadzenie roślin, z których ptaki same będą mogły zdobyć pożywienie, na czym skorzysta nasz ogród wiosną i latem, gdy ptaki zapolują na robactwo.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W województwie wielkopolskim znajdują się wsie, w których od lat nikt nie mieszka. W niektórych z nich stoją jeszcze opuszczone budynki świadczące o dawnym życiu mieszkańców, ale są też wsie, po których nie ma już śladu - pokryły je łąki i lasy. Ich nazwy wciąż jednak widnieją na mapach. Z niektórych mieszkańcy zostali wysiedleni, z innych z czasem sami się wyprowadzili. Zobacz, gdzie znajdują się opuszczone wsie i co stało się z ich ostatnimi mieszkańcami ---->

Tajemnica opuszczonych wsi w Wielkopolsce. Kiedyś tętniły ży...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski