Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ COVID-19. Koronawirus zabija. Sprawdź, ile osób umarło w Poznaniu. Liczby nie kłamią, przerażają

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
COVID-19 zbiera krwawe żniwo. W ubiegłym roku odnotowano w kraju największą od czasów II wojny światowej liczbę zgonów
COVID-19 zbiera krwawe żniwo. W ubiegłym roku odnotowano w kraju największą od czasów II wojny światowej liczbę zgonów
Koronawirus zbiera krwawe żniwo. W ubiegłym roku odnotowano w kraju największą od czasów II wojny światowej liczbę zgonów, zmarło 486,2 tys. osób. W Poznaniu było ich 8 834 czyli ponad półtora tysiąca więcej niż w 2019 r., kiedy to wydano 7 276 aktów zgonu. 2021 też może być „rekordowy” pod tym względem. Od 1 stycznia do 12 kwietnia zmarło już 3 181 poznaniaków.

– Najgorzej było po świętach wielkanocnych. We wtorek, 6 kwietnia wydaliśmy 109 aktów zgonu, a następnego dnia 91 – twierdzi Krzysztof Konarski, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu. I dodaje: – Jeśli dynamika zgonów się utrzyma, to w kwietniu będzie o 200-300 zgonów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Czytaj też: Drastycznie wzrasta liczba zgonów w Poznaniu. W tym roku może umrzeć półtora tysiąca więcej osób niż rok temu. Tak źle nie było nigdy

W kwietniu 2020 r. poznański USC wystawił 725 aktów zgonu, w tym roku od 1 do 12 kwietnia, czyli w ciągu zaledwie pięciu dni roboczych – 474. Trend zwiększającej się liczby zgonu daje się zauważyć od stycznia. W styczniu USC wystawił 977 aktów zgonów, a w tym samym miesiącu 2020 roku – 692. Z kolei w lutym zmarło 764 poznaniaków, a rok wcześniej 637. Apogeum nastąpiło w marcu, kiedy to zmarło 1 093 poznaniaków, podczas gdy w tym samym miesiącu 2020 r. było 649 zgonów.

Szpital covidowy: Nierówna walka medyków z wirusem

Równie zatrważająco prezentują się statystyki Szpitala Miejskiego im. Strusia przy Szwajcarskiej w Poznaniu, który od początku pandemii pełni rolę lecznicy wyłącznie covidowej. Trzeba jednak pamiętać, że trafiają tutaj najciężej chorzy na COVID-19 z całego województwa.

Szpital covidowy im. Strusia w Poznaniu - zobacz wideo:

W ubiegłym roku w szpitalu przy Szwajcarskiej zmarło 1 468 pacjentów, a w tym roku tylko do 9 kwietnia – 711. Najlepiej obrazują nierówną walkę medyków z koronawirusem dane, dotyczące zgonów, gdy pandemii w Polsce nie było lub z jej początków. I tak w styczniu 2020 r. w szpitalu Strusia zmarło 95 pacjentów, a w tym roku – 241; w lutym 2020 r. odnotowano 91 zgonów, a w tym roku – 187, w marcu 2020 r. było 46 zgonów, natomiast w marcu tego roku... 287! Wiele wskazuje na to, że także w kwietniu nie będzie lepiej. Od 1 do 9 kwietnia tego roku zmarło już 76 pacjentów, a w analogicznym okresie roku ubiegłego – 35.

W Gnieźnie na oddziale covidowym zmarło 65 osób

Chorzy na COVID-19 umierają nie tylko przy Szwajcarskiej, ale także w innych poznańskich i wielkopolskich szpitalach, w których funkcjonują oddziały covidowe.

Warto wiedzieć: Samorządy spłaciły długi szpitali, zainwestowały w nie. Teraz rząd chce zabrać im szpitale. Czy centralne zarządzanie uzdrowi system?

W szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie od początku roku do 12 kwietnia zmarło 65 pacjentów chorych na COVID-19. Z danych gnieźnieńskiego Urzędu Stanu Cywilnego wynika, że od 1 stycznia do 31 marca sporządzono 419 aktów zgonu (miasto i gmina Gniezno). W analogicznym okresie roku ubiegłego wydano 358 aktów zgonu.

Ponownie pochówki odbywają się również w soboty

Pełne ręce pracy mają także zakłady pogrzebowe. – Od października ubiegłego roku pracujemy non stop na najwyższych obrotach – mówi Piotr Szlingiert, prezes Spółdzielni Pracy Universum. – Na razie dajemy radę, ale nasi pracownicy też zarażają się koronawirusem.

Sprawdź też: Szpital w Puszczykowie prosi o pomoc dla pacjentów chorych na COVID-19. Czego potrzebuje powiatowa lecznica?

Jesienią ubiegłego roku w trakcie drugiej fali pandemii koronawirusa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania zdecydował, że pochówki na cmentarzach komunalnych będą odbywać się także w soboty, ponieważ na pogrzeb trzeba było czekać tydzień, a nawet dwa tygodnie.

Teraz ponownie wrócono do pochówków w soboty. 10 kwietnia na cmentarzu junikowskim w Poznaniu odbyło się dziesięć pogrzebów, a w najbliższą sobotę (17 kwietnia) zaplanowano już sześć pochówków.

Zobacz też:

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wstępną listę placówek, które w Poznaniu będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Jak dotąd znalazło się w niej około 80 poradni, przychodni i gabinetów lekarskich, ale wciąż jeszcze rozstrzygane są kolejne zgłoszenia. Sprawdź w galerii, które z poznańskich placówek będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę placówek, które będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Na terenie Wielkopolski w każdym z powiatów jest kilka takich punktów - są to szpitale, przychodnie, jak również prywatne gabinety lekarskie i pielęgniarskie. Sprawdź w galerii, w których placówkach na terenie Wielkopolski będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa - oto adresy placówek, gdzie będ...

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski