Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma pieniędzy na nowoczesny lek dla chorych na Parkinsona

Paulina Jęczmionka, Marta Żbikowska
Innowacyjna metoda leczenia zaawansowanego stadium choroby Parkinsona mogłaby odmienić życie około 100 pacjentom w Polsce, którzy dziś są przykuci do łóżka. Korzysta z niej jednak zaledwie sześć osób. Powód? Terapia, mimo rekomendacji, nie jest finansowana z NFZ. Nie zgodził się na to minister zdrowia.

Nowoczesna metoda leczenia choroby Parkinsona mogłaby diametralnie odmienić życie około 100 pacjentom w Polsce. Z dojelitowego podawania lewodopy korzysta jedynie sześciu chorych na Parkinsona. To osoby biorące udział w badaniach klinicznych prowadzonych w poznańskim Centrum Medycznym HCP.

Polecamy:
W centrum krwiodawstwa brakuje zapasów krwi

- Z metody tej korzystają pacjenci leżący, w zaawansowanym stadium choroby, na których nie działają standardowe w tych przypadkach terapie - tłumaczy lekarz Jarosław Wronka z Centrum Medycznego HCP. - Ta metoda mogłaby przywrócić ich do życia.

Środowiska lekarzy, stowarzyszenia chorych na Parkin- sona i ich rodziny oraz wspierający ich politycy bezskutecznie starają się o refundacje leku w żelu, który byłby podawany dojelitowo.

- W chorobie Parkinsona bardzo ważne jest, aby lek osiągał stężenie równomierne w czasie - tłumaczy doktor Wronka. - W przypadku tabletek jest to niemożliwe. Po pierwsze leki przyjmowane są w jakiś odstępach czasu, a po drugie, żołądek pracuje w sposób nieprzewidywalny, raz lek wchłaniany będzie szybciej, a raz wolniej.

W przypadku nowatorskiej metody, lewodopa w odpowiedniej dawce dostarczana jest za pomocą elektronicznej pompki wprost do miejsca wchłaniania, tuż za dwunastnicą. Na świecie z takiej metody korzysta 3,5 tysiąca chorych. W większości krajów europejskich pacjenci mogą liczyć na refundację leku.

Czytaj też:
Prokuratura: Chciał płacić olbrzymie alimenty - został oskarżony

Z taką rekomendacją do polskiego ministerstwa zwróciła się Agencja Oceny Technologii Medycznych, proponując włączenie terapii do programu leczenia zaburzeń u osób w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona. Producent leku proponował również, że pokryje koszt urządzeń, które pacjenci nosiliby przy sobie. Resort jednak odmówił. Powód? Jak zwykle chodzi o pieniądze. Miesięczny koszt terapii jednego pacjenta to bowiem około 12-15 tys. zł. Rocznie na leczenie wszystkich chorych, którzy kwalifikują się do nowatorskiej metody, potrzeba ok. 17 mln zł.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki odpowiadając interweniującemu w tej sprawie Tadeuszowi Dziubie, posłowi PiS z Poznania, powołał się na ocenę AOTM i wskazał m.in. że ta technologia "znacznie przekracza próg opłacalności". Wymienił też sposoby leczenia farmakologicznego lub neurochirurgicznego, którą są już finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tyle, że innowacyjny lek w żelu adresowany jest do osób, u których te metody przestały być skuteczne.

Polecamy:
W centrum krwiodawstwa brakuje zapasów krwi

- Wyniki osób poddanych tej terapii są świetne, więc minister powinien spojrzeć na coś więcej niż wskaźniki ekonomiczne - mówi poseł Tadeusz Dziuba. - Przy zaawansowanym stadium choroba dotyka nie tylko pacjentów, ale i ich rodziny, które opiekują się nimi 24 godziny na dobę.

Poseł dodaje, że szacunkowo w pierwszym etapie wdrażania tego sposobu leczenia objęto by nim ok. 50 pacjentów, więc koszty nie byłyby na wstępie aż tak wysokie.

Czytaj też:
Prokuratura: Chciał płacić olbrzymie alimenty - został oskarżony

Ministerstwo zdrowia zastrzega z kolei, że sprawa refundacji nie jest jeszcze zakończona. W kwietniu wpłynął bowiem wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jak tłumaczy resort w odpowiedzi na interpelację posła, minister jeszcze raz oceni merytorycznie sprawę. Podkreśla jednak, że ponowna weryfikacja wpływu na budżet NFZ jest "niezwykle istotna".

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski