Nie odebrał przesyłki i ma zapłacić 6,5 tys. zł. To oszuści...

  Nie odebrał przesyłki i ma zapłacić 6,5 tys. zł. To oszuści napisali tego maila

  Zdjęcie autora materiału

  Małgorzata Wąsacz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Nie odebrał przesyłki i ma zapłacić 6,5 tys. zł. To oszuści napisali tego maila

  ©Tomasz Hołod

  Maila rzekomo z DHL o niedostarczonej przesyłce i opłacie dostał bydgoszczanin. W DHL odpowiadają, że ktoś bezprawnie używa nazwy firmy i jej danych adresowych. Radzą od razu wykasować tego maila.
  Nie odebrał przesyłki i ma zapłacić 6,5 tys. zł. To oszuści napisali tego maila

  ©Tomasz Hołod

  Skontaktował się z nami Czytelnik z Bydgoszczy. Kilka dni temu dostał fakturę z DHL (pokazujemy ją niżej - dop. red.). Mail informował o tym, że kurier próbował dostarczyć przesyłkę, ale się to nie udało. Dlatego teraz firma naliczyła opłatę - prawie 6,5 tys. zł! - Od razu mi się to wydało podejrzane. Dla pewności jednak zadzwoniłem na infolinię DHL i opowiedziałem o mojej fakturze. Usłyszałem, że firma takich maili nie wysyła. Powiedziano mi też, że nie jestem pierwszy, który zgłasza tę sprawę. Chciałbym przestrzec innych Czytelników, by nie dali się nabrać oszustom - mówi bydgoszczanin.

  Fot. nadesłane


  Tego maila najlepiej od razu wykasujmy ze skrzynki!  Luiza Arament z biura prasowego DHL Parcel Polska zapewnia, że wiadomość, którą otrzymał nasz Czytelnik oraz podobne do niej wiadomości, nie są wysyłane przez tę firmę. - Ktoś bezprawnie używa nazwy naszej firmy i naszych danych adresowych. Przesłana wiadomość jest jedną z form spamu i tego typu wiadomości zgłaszane są do odpowiedniego działu w DHL Parcel Polska odpowiadającego za obsługę sieci i systemów komputerowych. Osoby, które otrzymały takiego maila prosimy by nie otwierały plików w załącznikach. Grozi to uruchomieniem wirusa na komputerze. - mówi Luiza Arament.

  W tej sytuacji najlepiej kasować wiadomości ze swoich skrzynek

  Jak dodaje, niestety DHL nie ma możliwości powstrzymania rozpowszechniania tych e-maili, ponieważ nie pochodzą one z sieci DHL. Wszystkich, którzy otrzymali tego typu wiadomości, firma przeprasza za niedogodności.

  Poinformujmy o fałszywych mailach

  Swoje oświadczenie przesłało nam DHL Express.

  "Wiadomości przychodzące od DHL Express z podejrzanych adresów mailowych (przykładowo ixmourv@meunasahgantung.id) o tytule „Twoja przesyłka nie została dostarczona, (numer przesyłki)" zawierające informację o nieudanej próbie doręczenia przesyłki, a także prośbę o pobranie faktury nie są autorstwa DHL Express. Wszystkich, którzy otrzymali wiadomość jak powyżej, przestrzegamy przed wchodzeniem w link zawierający rzekomą fakturę i jednocześnie prosimy o zgłoszenie tego faktu na adres spam@dhl.com. Każde takie zgłoszenie jest przekierowywane do właściwych organów i instytucji.

  Dokładamy wszelkich starań, by jak najszybciej rozwiązać problem fałszywych wiadomości. Równocześnie podkreślamy, że komunikaty DHL są kierowane z domeny DHL.com. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Obsługi Klienta DHL Expres (Poland) dostępnym pod numerem telefonu: 042 63 45 100".

  Chcą wykraść dane i pieniądze  Wraz z rozwojem cyfrowym i wzrostem liczby urządzeń podłączonych do internetu rośnie liczba zagrożeń w sieci. Nie da się ich całkowicie uniknąć, ale można się przed nimi chronić, jeśli poznamy i zrozumiemy techniki najczęściej stosowane przez cyberprzestępców.

  Najpopularniejszą metodą hakerów jest phishing, czyli próba wyłudzenia danych przez podszywanie się pod znane i zaufane instytucje, takie jak firmy kurierskie czy banki, a nawet pod znajomych z pracy. Przestępcy rozsyłają maile lub SMS-y zachęcające do kliknięcia w link i zalogowania się na podstawionej przez nich stronie łudząco podobnej do prawdziwej. W efekcie mogą uzyskać dostęp do naszych danych i pieniędzy.

  Jak możemy się chronić przed pishingiem?  Zdaniem ekspertów Fortinet ważne jest zwracanie uwagi na błędy gramatyczne oraz literówki w treści maila i adresie nadawcy. Zawsze powinny nas zaalarmować wiadomości z nieznanego źródła czy agresywne tytuły typu "Uwaga! Masz poważny debet na koncie! Skontaktuj się z nami niezwłocznie!". Ich celem jest wzbudzenie niepewności, a nawet strachu i w efekcie skłonienie do czynności, których oczekuje oszust.

  Pamiętajmy, że większość organizacji nigdy nie poprosi o podanie danych drogą mailową. Przed klikaniem w załączniki czy linki w podejrzanych mailach warto skontaktować się z nadawcą.

  Co ważne, hakerzy coraz częściej atakują urządzenia mobilne. Fałszywe aplikacje używane m.in. do kradzieży danych są częstym zjawiskiem, szczególnie w przypadku systemu Android. Dlatego też należy instalować wyłącznie sprawdzone aplikacje pochodzące ze zweryfikowanych źródeł. Przed zainstalowaniem każdej aplikacji warto zwrócić uwagę na podejrzane prośby o uprawnienia. Ponadto zalecana jest ostrożność w przypadku łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi.
  Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (49)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska tylko dla patriotów

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Oszust wysyłający te maile to na 100% wyborca PO

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czas na zmiany

  koniec ze zlodziejami z PIS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Nowa partia Roberta Biedronia o nazwie WIOSNA jest super. Po raz pierwszy ktos tak otwarcie rozpoczął walke o nowoczesna, postepowa i europejska Polske z gnijącymi silami wstecznictwa, klerykalizmu...rozwiń całość

  Nowa partia Roberta Biedronia o nazwie WIOSNA jest super. Po raz pierwszy ktos tak otwarcie rozpoczął walke o nowoczesna, postepowa i europejska Polske z gnijącymi silami wstecznictwa, klerykalizmu i faszyzmu. Kondordat trzeba zerwac jednostronnie i nie negocjowac nowego dopóki pedofliski kler nie wyda do więzienia tych którzy gwałcą nasze dzieci, dopóki bogaty kler nie odda kasy która zagarnął z Funduszu Koscielnego i innych dotacji, dopoki religia nie zostanie wywalona ze szkol które sa do oswiecenia ludzi a nie do szerzenia katolickiego ciemnogrodu. Aborcja musi być za darmo dostępna dla kazdej kobiety az do 12 tygodnia ciąży. Kaczynskiego i innych zachłannych zlodziei z PIS i tych co łamali prawo i Konstytucje przez ostatnie 4 lata trzeba postawic przed Trybunalem Stanu gdzie odpowiedza za swoje występki. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oszusci

  Justyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Też dostalam takiego maila na 6 tys

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polacy nie bądźcie ofiarami

  CM POLSKA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Obserwując kampanie wymierzone w Polaków nasowa mi się kilka ważnych informacji, które chciałbym przekazać moim rodakom w Polsce ale także na całym świecie:

  1. Stosowanie wszędzie tego samego...rozwiń całość

  Obserwując kampanie wymierzone w Polaków nasowa mi się kilka ważnych informacji, które chciałbym przekazać moim rodakom w Polsce ale także na całym świecie:

  1. Stosowanie wszędzie tego samego hasła...

  Jest to największy błąd jaki popełniają ludzie. Z tego powodu jesteście skutecznie atakowani i okradani z pieniędzy, danych zgromadzonych na komputerze, w skrzynkach mailowych oraz danych w chmurach. Wystarczy ze wyciekną dane z jakiegoś śmiesznego serwisu a przestępcy uzyskują dostęp do całego waszego cyfrowego życia. Ataki następują najczęściej gdy śpicie...dlaczego. Przestępca najpierw próbuje dostać się do waszego maila. Gdy mu się udaje to kasuje alerty logowania innego urządzenia i macie już niewidzialnego przyjaciela. Kopiuje wasza skrzynkę kontaktów ( 150 Twoich znajomych którzy są ostrożni i stosują się do zasad bezpieczeństwa w sieci będzie zaatakowanych dzieki Tobie bo ufaja Ci i otworzą wiadomość mailowa od Ciebie ze zdjęciami z najnowszej wyprawy do Peru...czy cokolwiek innego)

  Podsumujmy: lamus w ciągu 24 godzin może zaatakować kilkaset/kilkadziesiąt tysięcy osób znając tylko Twoje hasło do jakiegoś śmiesznego serwisu które używasz poprostu wszędzie.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziennikarstwo

  p. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Oszustwo jakich wiele. Ciekawsze jest to, że ten sam artykuł pojawia się w kolejnych gazetach lokalnych od prawie miesiąca :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KONIEC ŚWIATA - jednak nie, ostatnio naukofcy doszli do wniosku że jeszcze nie teraz

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Już tyle razy widziałem ten artykuł przepisany przez różne "gazety" że to wygląda jak jakaś antyreklama. Czytając sam nagłówek i patrząc na zdjęcie można dojść do wniosku że to dhl oszukuje. Ale...rozwiń całość

  Już tyle razy widziałem ten artykuł przepisany przez różne "gazety" że to wygląda jak jakaś antyreklama. Czytając sam nagłówek i patrząc na zdjęcie można dojść do wniosku że to dhl oszukuje. Ale teraz pełno takich artykułów, w tytule szok i niedowierzanie żeby ludzie weszli, a sam artykuł jedno wielkie sprostowanie. Kasuję od razu takie źródłazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto w ogóle takie maile czyta?????

  Justyna_Malina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  od razu do kosza. Bo wiem i mam kontrolę nad tym co, kiedy i w jakiej ilości zamawiam. Naciągaczy jest jak gwiazd na niebie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiedzieli którą firmę kurierską wybrać

  mf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Spróbujcie się dodzwonić do DHL i coś załatwić. Powodzenia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  10/10

  Warszawiak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Ostatnio odbierali ode mnie paczkę równe 7 (siedem) dni, z akcentu ukraiński kurier nie będzie się przemęczał.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie było by internetowego bandyctwa gdyby polityczne gangi wybierane przez narody po to by

  w ich imieniu dbały o prawo i bezpieczeństwo zajmowały się organizacją państwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  a nie dbały o własną kieszeń i interesy gangsterskich korporacji. dla takich politycznych zdrajców nawet ukrócenie wyzysku w niedziele to nieakceptowalna rzecz. pogonić tych baranów do całodobowej...rozwiń całość

  a nie dbały o własną kieszeń i interesy gangsterskich korporacji. dla takich politycznych zdrajców nawet ukrócenie wyzysku w niedziele to nieakceptowalna rzecz. pogonić tych baranów do całodobowej roboty non stop to następni zaczęli by traktować swój obowiązek poważnie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Też mam DHL na 9300

  Kosa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Dostałem też tego maila tylko że na prawie 10 000z)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo