Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nie płacisz abonamentu RTV? Zdziwisz się, gdy pieniądze ściągną ci z konta! Kontrole są coraz częściej

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Poczta Polska co roku rozsyła wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowotelewizyjnego wraz z odsetkami. Jakie konsekwencje czekają tych, którzy je zignorują? Jakie kary mogą Cię spotkać za niepłacenie obowiązkowego abonamentu RTV? Czy można ich uniknąć?
Poczta Polska co roku rozsyła wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowotelewizyjnego wraz z odsetkami. Jakie konsekwencje czekają tych, którzy je zignorują? Jakie kary mogą Cię spotkać za niepłacenie obowiązkowego abonamentu RTV? Czy można ich uniknąć? BARTOSZ FRYDRYCH
Poczta Polska co roku rozsyła wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowotelewizyjnego wraz z odsetkami. Jakie konsekwencje czekają tych, którzy je zignorują? Jakie kary mogą zapłacić ci, którzy nie stosują się do przepisów i nie płacą obowiązkowego abonamentu RTV? Czy można ich uniknąć? Ile zapłacimy za używanie niezarejestrowanego telewizora lub radia? Rok 2019 był pod tym względem rekordowy. Tylko od stycznia do marca kary dostało blisko 3,5 tys. osób. W roku 2020 było podobnie. Lepiej abonament zapłacić lub nastawić się na zapłatę należności z odsetkami karnymi.

Poczta dochodząc zaległości wysyła do dłużników wezwanie do zapłaty, a w dalszej kolejności upomnienie. Abonament RTV jest opłatą publiczną, określoną Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, a Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 16 marca 2010 r. orzekł, że nałożenie obowiązku wnoszenia opłat za radio i telewizor jest zgodne z Konstytucją. Gdy więc zlekceważymy otrzymane wezwanie do dobrowolnej zapłaty, musimy się liczyć z tym, że po upływie określonego terminu należność zostanie od nas wyegzekwowana przez naczelnika urzędu skarbowego w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji z naszego wynagrodzenia za pracę, świadczenia emerytalnego lub rentowego, a nawet z rachunku bankowego.

Trwa głosowanie...

Czy powinniśmy płacić abonament RTV?

Oficjalnych danych dotyczących płatności obowiązkowego abonamentu RTV nie ma. O szacunkowy raport pokusił się w 2019 roku portal money.pl. Jak wynikało z jego wyliczeń najbardziej sumienni w płaceniu abonamentu są mieszkańcy Śląska (61,7 proc.) i Wielkopolanie (59,6 proc.).

Zgodnie z przepisami, każdy kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny powinien zarejestrować go w ciągu 14 dni od zakupu. Można to zrobić w placówce pocztowej lub poprzez stronę internetową Poczty Polskiej.

Obowiązek płacenia abonamentu rozpoczyna się od nowego miesiąca. Jeśli więc zarejestrujemy telewizor w styczniu, abonament musimy zapłacić od lutego.

Czytaj także: Jak reklamować lub zwracać nietrafione prezenty?

Jeżeli już zarejestrujemy radio lub telewizor, musimy abonament płacić regularnie. Gdy z jakichś powodów z nich zrezygnujemy, musimy koniecznie pamiętać, by je wyrejestrować – również na poczcie. Wówczas, od tego momentu abonamentu nie będziemy musieli już uiszczać.

Jeśli nadal mamy zarejestrowany telewizor i przestaliśmy abonament płacić, po jakimś czasie może przyjść do nas wezwanie do zapłaty z maksymalną kwotą około 1,5 tys. złotych – 1362 złote abonamentu z ostatnich pięciu lat (22,70 zł miesięcznie) z ustawowymi odsetkami, w sumie 1465,70 złotych. Dlaczego z ostatnich pięciu lat? Zaległy abonament RTV przedawnia się bowiem po upływie pięciu lat od momentu, kiedy powstał dług, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Czytaj także: Jak wyrejestrować telewizor?

Po doręczeniu tytułu egzekucyjnego możemy jednak wnieść zarzuty, jeżeli zobowiązanie zostało wykonane i mamy dowody zapłaty należności lub mamy dowód, że odbiornik radiowotelewizyjny został wyrejestrowany, albo też, gdy dochodzona należność uległa 5-letniemu przedawnieniu. Także wtedy, gdy nie doręczono nam upomnienia do zapłaty i nie poinformowano nas, że w przypadku niedotrzymania terminu sprawa zostanie skierowana do postępowania egzekucyjnego. Wniesione w terminie zarzuty rozpatruje organ egzekucyjny po uzyskaniu stanowiska wierzyciela, czyli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeśli zostaną uznane za zasadne postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, możemy wnosić o umorzenie całej należności wraz z odsetkami lub rozłożenie opłat abonamentowych na raty. Wniosek musimy złożyć drogą pocztową (nie elektroniczną) pod adres: Departament Budżetu i Finansów w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa. Do wniosku dołączamy dokumenty potwierdzające: szczególne względy społeczne (np. zaświadczenie o bezrobociu lub korzystaniu z pomocy społecznej, sytuację finansową, albo przypadki losowe (np. przewlekła choroba).

W korzystniejszej sytuacji są ci, którzy do telewizorów w domu nigdy się nie przyznali. W ich przypadku najlepszym sposobem na uniknięcie kary jest niewpuszczenie kontrolera do domu. Właściciel mieszkania nie ma bowiem obowiązku wpuścić przedstawiciela poczty do domu nawet, gdy ten się wylegitymuje.

Gdy jednak kontrolerowi uda się w jakiś sposób stwierdzić, że używamy niezarejestrowany odbiornik radiofoniczny lub telewizor zapłacimy jednorazową karę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność obowiązującej miesięcznej opłaty abonamentowej. W przypadku tegorocznych stawek – 210 zł, gdy mamy niezarejestrowane radio i 681 zł w przypadku niezarejestrowanego telewizora.

Czytaj też: Sprawdź czy Księżyc może wpływać na nasze samopoczucie

Zwolnieni z opłat

Uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bezrobotni,
  • pobierający świadczenie przedemerytalne
  • osoby z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoby, które otrzymują świadczenia pielęgnacyjne albo rentę socjalną,
  • osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna, inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli w tym roku kwoty 2 292,51 zł.

UWAGA! Żeby zostać zwolnionym z tej opłaty trzeba uzyskać specjalne zaświadczenie. Dostaniemy je na poczcie, jeśli przedstawimy dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia z abonamentu. W tej sprawie na pocztę nie muszą iść jedynie 75-latkowie.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski