18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie przepłacajmy za telefon

Milena Kochanowska
Maria Piechocka z Orange Polska w Poznaniu
Maria Piechocka z Orange Polska w Poznaniu
Co zrobić, żeby zmniejszyć opłaty za telefon? Jak bezpiecznie korzystać z telefonu za granicą? Czy stawki za rozmowy w Polsce i poza granicami są takie same? - na pytania czytelników odpowiada Maria Piechocka z Orange Polska w Poznaniu.

Byłem za granicą. Nie odbierałem żadnego połączenia, tylko odsłuchiwałem pocztę głosową. Po otrzymaniu rachunku zorientowałem się, że za połączenia z pocztą muszę zapłacić tak, jak za odebrane połączenie. Dlaczego?
- Za połączenie z pocztą głosową w kraju nic nie płacimy. Inaczej jest jednak za granicą. Połączenia z pocztą głosową są traktowane jak połączenia do Polski i rozliczane według stawek za rozmowę międzynarodową.

Co opłaca się bardziej, korzystanie za granicą z usług polskiego czy miejscowego operatora?
- Wszystko zależy od cennika miejscowych operatorów i naszych potrzeb, czyli od rodzaju wykonywanych połączeń. Skorzystanie z karty SIM innego operatora, niż macierzysty, wymaga jednak posiadania aparatu bez blokady simlock.

Czy stawki za rozmowy w kraju i za granicą są już takie same, czy połączenia z innych krajów UE do Polski są nadal droższe?
- Ceny połączeń komórkowych w kraju i za granicą nadal się różnią. Wciąż trzeba także płacić za połączenia odbierane. Możemy jednak skorzystać z rozmaitych ofert operatorów zmniejszających rachunek za internet i telefon za granicą.

Wyjeżdżam na narty do Włoch. Co zrobić, aby nie zapłacić wysokich rachunków za telefon komórkowy po powrocie?
- Przed wyjazdem warto zablokować automatyczne aktualizacje telefonu, a z internetu najlepiej korzystać w wyznaczonych miejscach z darmowym wi-fi. Trzeba też pamiętać, że za granicą płatne są połączenia z pocztą głosową i połączenia odbierane.

Będąc w Czechach zgubiłem telefon i nie korzystałem z niego przez dwa tygodnie. Czy muszę płacić za ten czas rachunek telefoniczny?
- Mimo kradzieży, czy zgubienia telefonu, operator telekomunikacyjny nie przestaje świadczyć usług, a abonament jest nadal naliczany nawet jeśli taką sytuację zgłosimy operatorowi. Aby korzystać z usług telefonicznych z dotychczasowym numerem, wystarczy kupić duplikat karty SIM.

Czy blokada numeru IMEI całkowicie zabezpieczy nasz telefon przed użytkowaniem go przez osoby postronne? Gdzie można odnaleźć ten numer?
- IMEI - International Mobile Equipment Identity - to unikatowy 15-cyfrowy kod, który identyfikuje telefon w sieci GSM. Kod ten znajdziemy na nalepce pod baterią. Numer ten jest również umieszczony na firmowym opakowaniu telefonu. Blokada IMEI w odróżnieniu od zwykłej blokady kradzieżowej powoduje, że skradziony telefon staje się zupełnie bezużyteczny, bo nie można z niego korzystać w żadnej sieci komórkowej. Zgłośmy kradzież operatorowi, a ten zablokuje nam kod.

Skradziono mi telefon komórkowy za granicą. Niestety, nie miałem możliwości zablokowania go. Co w takim przypadku zrobić?
- Jeżeli stracimy telefon będąc za granicą, możemy wprowadzić blokadę połączeń łącząc się z biurem obsługi klienta swojego operatora lub założyć blokadę kradzieżową na jego stronie internetowej.

Co zrobić, żeby zmniejszyć rachunki za telefon komórkowy?
- Najważniejszą sprawą jest wybór oferty odpowiedniej do naszych potrzeb. Nie warto kupować nastoletniemu dziecku oferty z nielimitowanymi rozmowami i dodatkowo płatnymi SMS-ami, bo młodzi ludzie w większości komunikują się przy pomocy SMS-ów. Gdy korzystamy z internetu w telefonie, zastanówmy się nad zakupem pakietu, bo nawet sporadyczne korzystanie z internetu może znacząco zwiększyć nasz rachunek za telefon.

Co trzeba wiedzieć, żeby bezproblemowo korzystać z telefonu za granicą?
- Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy na naszym telefonie działa usługa roamingu. Musimy także zapisać numery telefonów z pełnym międzynarodowym numerem kierunkowym kraju, czyli w przypadku Polski +48.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski