MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie śpimy, siejemy! Te warzywa warto posiać w marcu. Kiedy pomidory na rozsadę, kapustę i paprykę?

Agata Wodzień-Nowak
Styczeń to dobry czas na uprawy na domowym parapecie, np. na kiełki albo natkę.
Styczeń to dobry czas na uprawy na domowym parapecie, np. na kiełki albo natkę. pixabay.com/JesusLeal
Co posiać w marcu? Całkiem sporo! Termin siewu warzyw jest bardzo ważny dla ich prawidłowego rozwoju. Kalendarz siewu podpowie, kiedy siać paprykę, pomidory na rozsadę do tunelu lub szklarni, ogórki, rzodkiewkę kapustę i cebulę. Tak jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak kilka ciepłych dni nie powinno zwieść posiadaczy działek i ogródków. Zbytni pośpiech z siewem warzyw może zawieść nasze oczekiwania. Upewnij się, jak wcześnie trzeba zasiać warzywa na rozsady przed wysadzeniem do gruntu.

Spis treści

W profesjonalnych szklarniach, gdzie zapewnione są odpowiednia wilgotność, temperatura i światło niezbędne do prawidłowej wegetacji, wzrostu i owocowania owoców i warzyw, zbiory trwają cały rok.

Jednak w przypadku przydomowych ogródków i działek trzeba poczekać na odpowiednie warunki, przede wszystkim dodatnią temperaturę, różną dla poszczególnych grup warzyw.

Nie oznacza to, że dopiero wówczas zaczyna się praca. Rozsady można przygotować kilka tygodni wcześniej. Poznaj terminy wysiewu pomidorów, ogórków, rzodkiewki, kapusty czy cebuli.

Jak wcześnie przed wysadzeniem do gruntu trzeba zasiać warzywa?

Czas produkcji rozsady, czyli sadzonek uzyskanych z nasion, dla poszczególnych gatunków warzyw jest zróżnicowany. Najczęściej rozsady przygotowujemy na domowych parapetach albo w ogrzewanych garażach z dostępem do światła. Wynosi około:

  • kapustne 6-8 tygodni,
  • pomidory 10-11 tygodni,
  • ogórki 4-5 tygodni,
  • sałata 5-6 tygodni,
  • selery 10-12 tygodni.

Co siać w marcu? Kiedy siać warzywa do gruntu albo szklarni?

Termin wysiewu poszczególnych warzyw powinien być zgodny z zaleceniami producenta. Są odmiany wczesne, średniowczesne, średnio późne czy późne. Czas wysiewu zależy także od tego, czy sadzonka lub nasionko ma trafić do szklarni, czy bezpośrednio do gruntu.

Zasadniczo to luty jest pierwszym miesiącem, kiedy zaczynamy produkcję własnych rozsad warzyw. Już w lutym albo na początku marca możemy zacząć od siewu:

  • kapusty,
  • kalafiorów,
  • kalarepy,
  • sałaty,
  • selerów,
  • porów.

Wiele osób kupuje już gotowe rozsady, ale jeśli chcesz mieć warzywa od zera, zacznij właśnie w lutym, najpóźniej w marcu. Wielkopolska Izba Rolnicza w zaleceniach gospodarskich radzi:

W tym celu zabezpieczamy ziemię, pojemniki, włókninę lub folię perforowaną. Osłony z włókniny lub folii perforowanej przyspieszają ogrzanie się ziemi, nasiona kiełkują szybciej i wschody są wyrównane, warunki wzrostu są lepsze i w sumie następuje wcześniejszy zbiór.

Kalendarz siewu warzyw na rozsady i do gruntu. Ważne terminy

Co siać w styczniu? Nasiona na kiełki: fasolki rzodkiewki, buraka, słonecznika, groszku albo brokułu.

Luty. Możemy posadzić w doniczce albo słoiczku z wodą cebulę na szczypiorek, w doniczce może też znaleźć się pietruszka na natkę. Posiać np. w domu na parapecie można już na rozsady cebulę, kapustę, sałatę, selera kalafiora.

W drugiej połowie lutego siejemy pomidory i paprykę, które potem trafią do nieogrzewanej szklarni (w drugiej połowie kwietnia, zależnie od warunków). Pamiętajmy, że to warzywa ciepłolubne. W lutym można już wysiać w domu rzeżuchę.

Te warzywa posiej w marcu na rozsady i do gruntu

Wysiewamy na rozsady kapustę, paprykę, pomidory, selery; pod koniec miesiąca do gruntu, jeśli pogoda sprzyja:

  • rzodkiewkę
  • marchewkę wczesnych odmian,
  • sałatę,
  • seler,
  • botwinę,
  • cebulę,
  • czosnek.

Kwiecień. Siejemy do gruntu bób, brukselkę, fasolkę szparagową, kalafiora, kapustę, buraki ćwikłowe, marchew średniowczesną, rzodkiewkę, szpinak, sadzimy ziemniaki. Na rozsadnik w kwietniu wysiewa się nasiona kapusty głowiastej białej i czerwonej, brukselki oraz sałaty kruchej.

Maj. Siejemy do gruntu buraka, marchew, szpinak, sadzimy ziemniaki. [b]Przesadzamy do gruntu rozsady kapust, kalafiorów, buraków, sałat, selerów, pomidorów, papryki i ogórków.

Czerwiec. Siejemy późniejsze odmiany marchwi, rzodkiewki, szpinak, buraczki na późny zbiór.

Podpowiedź Wielkopolskiej Izby Rolniczej: Posadzone w polu rozsady i wczesne zasiewy przykryć włókniną lub folią perforowaną. Płaskie przykrycie zagonów jest bardzo proste, a przynosi wiele pożytku: wczesne przyjmowanie się rozsad, przyspieszone i wyrównane wschody roślin, ochrona przed szkodnikami, takimi jak: pchełki, śmietki, ptaki, oraz przyspieszenie zbiorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski