MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie spóźnij się! Masz ostatni dzień na złożenie wniosku o 800+. Później mogą być problemy... Jak złożyć wniosek i co musisz wiedzieć?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Uwaga rodzice! We wtorek, 30 kwietnia mija termin na składanie wniosku o świadczenie 800+ na nowy okres rozliczeniowy. Sprawdź co zrobić by utrzymać  ciągłość wypłaty świadczenia.
Uwaga rodzice! We wtorek, 30 kwietnia mija termin na składanie wniosku o świadczenie 800+ na nowy okres rozliczeniowy. Sprawdź co zrobić by utrzymać ciągłość wypłaty świadczenia. unsplash
Uwaga rodzice! We wtorek, 30 kwietnia mija termin na składanie wniosku o świadczenie 800+ na nowy okres rozliczeniowy. Kto nie złoży wniosku w terminie, nie dostanie pieniędzy od czerwca. Jak złożyć wniosek i co trzeba wiedzieć? Sprawdźcie najważniejsze informacje!

Dla wielu rodzin w Polsce, świadczenie wychowawcze 800+ stanowi nieocenione wsparcie finansowe, ale czas na złożenie wniosków szybko się kończy. Dlatego też, jeśli jeszcze nie złożyłeś wniosku, to ostatni dzwonek, aby to zrobić! By zachować ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego należy złożyć dokumenty do 30 kwietnia.

Co jeśli złożymy wniosek później?

Wnioski dotyczące ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca bieżącego roku. Jednakże, termin ustalenia prawa oraz wypłaty świadczenia zależy od daty złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.

Kiedy ZUS wypłaci 800+?

  • od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie w terminie do 30 czerwca 2024 r.,
  • od 1 do 31 maja 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 lipca 2024 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 sierpnia 2024 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - w terminie do 30 września 2024 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - w terminie do 31 października 2024 r.

Kto otrzyma świadczenie?

Świadczenie wychowawcze przysługuje Ci na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli spełniasz jedno z poniższych kryteriów:

  • Jesteś matką albo ojcem dziecka i mieszkasz oraz utrzymujesz je wspólnie.
  • Jesteś opiekunem faktycznym dziecka, co oznacza, że opiekujesz się nim, a także wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.
  • Jeśli masz opiekę naprzemienną z drugim rodzicem zgodnie z orzeczeniem sądu, możesz otrzymać świadczenie w wysokości połowy przysługującej kwoty (patrz śródtytuł: Jaka jest wysokość świadczenia?).

Dodatkowo, świadczenie może być przyznane, jeśli jesteś:

  • Opiekunem prawnym dziecka.
  • Rodzicem zastępczym dziecka.
  • Osobą prowadzącą rodzinny dom dziecka.
  • Dyrektorem placówki opiekuńczo-wychowawczej.
  • Dyrektorem regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.
  • Dyrektorem interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.
  • Dyrektorem domu pomocy społecznej.

Jak złożyć wniosek o 800 plus?

Aby złożyć wniosek na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r., można skorzystać z jednego z poniższych kanałów:

  1. Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
  2. Portal Emp@tia.
  3. Bankowość elektroniczna.

Alternatywnie, do złożenia wniosku służy także aplikacja mZUS, dostępna do pobrania na urządzenia mobilne, takie jak telefony komórkowe, smartfony oraz tablety.

Kiedy świadczenie nie przysługuje?

Świadczenie wychowawcze nie będzie przysługiwać, gdy dziecko pozostaje w związku małżeńskim, dziecko zostało umieszczone w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie: w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko, Tobie lub członkowi Twojej rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego (nie dotyczy to świadczeń z państw członkowski UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera