Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko lekarze boją się o przyszłość chorych na zaćmę

Krystian Lurka
Andrzej Mądrala
Andrzej Mądrala Pracodawcy RP
Pomysł Ministerstwa Zdrowia, żeby "wyrzucić" z kolejek mających ubytek wzroku mniejszy niż 60 procent, nie spodobał się nie tylko chorym.

O tym, że część pacjentów obawia się tego, że wypadnie z kolejek na operację zaćmy, pisaliśmy we wtorek. Problem wtedy dostrzegła także Wielkopolska Izba Lekarska i Polski Związek Niewidomych.

Zobacz: Służba zdrowia: Operacja zaćmy? Dopiero jak oślepniesz

Przypomnijmy: według Ministerstwa Zdrowia dopiero osoby, które ledwo widzą, mogą przejść operację zaćmy. Resort chce, żeby chorzy na zaćmę, u których ubytek wzroku będzie mniejszy niż 60 procent, nie byli operowani. Oznacza to, że ponad 50 tysięcy potrzebujących z Wielkopolski może zostać na lodzie. Chyba że będą w stanie zapłacić trzy tysiące złotych za prywatną operację albo poczekają aż... oślepną.

Sprawa zbulwersowała jednak nie tylko środowisko medyczne. O pomyśle negatywnie wypowiada także Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, czyli organizacji reprezentującej 10 tysięcy firm w całej Polsce, zatrudniających około pięć milionów pracowników.

- Propozycja, która znalazła się w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, w nieuprawniony sposób obniży dostępność leczenia, skazując pacjentów na leczenie finansowane z własnych pieniędzy. Poza tym, istotnie obniży to komfort życia osób starszych, a w wielu przypadkach wręcz wykluczy ich z życia zawodowego - zauważa Andrzej Mądrala.

Jak przyznaje schorzenie stwarza wiele problemów pracownikom.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2013 roku z uwagi na zaćmę jedna osoba przebywała na zwolnieniu lekarskim średnio około 22 dni. Co przy ponad 17 tysiącach zwolnień daje w sumie 400 tysięcy dni "chorobowego". Po zmianach ma być jeszcze gorzej. Projekt, który ma zostać wprowadzony w życie, spowodowałby, że zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie będą mogły pracować.- Projekt rozporządzenia pozbawia osoby chorujące na zaćmę prawa do świadczenia gwarantowanego, a co za tym idzie do możliwości wykonywania dotychczasowej pracy - mówi Andrzej Mądrala i dodaje: - Zwiększa także koszty państwa w zakresie wydatków na zasiłki dla bezrobotnych i różne inne świadczenia społeczne związane z ubóstwem osób pozostających bez pracy. Zdaniem Andrzeja Mądrali, poza tym, że zmiana negatywnie wpłynie na zdrowie mieszkańców Wielkopolski, również jest nieopłacalna.

Do 13 września trwały konsultacje społeczne w sprawie projektu. Teraz decyzja zależy już tylko od polityków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski