Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zamieniaj nart na... gips (video)

red
Na kieleckim stoku Telegarf dekalog narciarza jest przedstawiony w takiej zabawnej formie, zrozumiałej dla każdego.
Na kieleckim stoku Telegarf dekalog narciarza jest przedstawiony w takiej zabawnej formie, zrozumiałej dla każdego. Fot. Dawid Łukasik
Dekalog narciarza. Przeczytaj i bądź bezpieczny! Kilka zasad i kultura to podstawa by wrócić ze stoku bez stresu i... kontuzji.

Andrzej Wągrowski, instruktor narciarstwa z licencją Polskiego Związku Narciarskiego

Andrzej Wągrowski, instruktor narciarstwa z licencją Polskiego Związku Narciarskiego

Na stokach narciarskich jest coraz mniej bezpiecznie. Liczba wypadków rośnie z roku na rok, ponieważ w góry wdarł się pośpiech i rywalizacja. Jeździmy bardzo szybko i chcemy jak najwięcej zjazdów zaliczyć. Takie możliwość daje nam sprzęt. Niestety zapominamy o zasadach bezpieczeństwa i kulturze na stoku.

Na stokach narciarskich najważniejsze jest bezpieczeństwo. Każdy przecież chce wrócić cały i zdrowy z zimowej wyprawy. Wypadków nie da się uniknąć, ale będzie ich mniej, jeśli będziemy przestrzega dekalogu narciarzy, stosować zasadę ograniczonego zaufania i pamiętać o kulturalnym zachowaniu.
Zasady zachowania się narciarzy na stokach reguluje dekalog ustanowiony przez Międzynarodowa Organizacje Narciarska FIS.

Tych zasad przestrzegaj!

1. Wzgląd na inne osoby - nie jesteśmy sami na stoku, każdy narciarz powinien zachowywać się tak, aby nie stwarzać zagrożenia i niebezpieczeństwa, i wyrządzić żadnej szkody.

2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy - każdy narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich możliwości, rodzaju i stanu trasy oraz do panujących warunków atmosferycznych.

3. Wybór kierunku jazdy - narciarz, który jest przed nami zawsze ma pierwszeństwo, bo ten znajdujący się wyżej ma większą możliwość wyboru toru jazdy i powinien tak go wybrać, aby nikomu nie zagrozić.

4. Wyprzedzanie - możemy to robić z każdej strony wyprzedzanego narciarza, ale należy być czujnym, obserwować jego zachowanie. Jeśli zamierza skręcić w lewo, to wyprzedzamy go z prawej, a jeśli w prawo to z lewej. Musimy zachować odpowiedni odstęp aby nie ograniczyć wyprzedzanemu swobody ruchu i nie zaburzyć jego toru jazdy

5. Włączanie się do ruchu - narciarz zaczynający zjazd powinien spojrzeć w górę i dół stoku i zanim ruszy zastanowić się, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Identyczne zachowanie obowiązuje przy każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na stoku.

6. Zatrzymywanie się - należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i o ograniczonej widoczności. Jeśli chcemy zrobić postój, to należy zatrzymać się z boku trasy, aby nie przeszkadzać w jeździe innym narciarzom. Po upadku trzeba jak najszybciej zejść z toru jazdy.

7. Podchodzenie - nie wchodzimy i nie schodzimy środkiem trasy zjazdowej, ale jej brzegiem.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich - każdy narciarz powinien przestrzegać i stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasie. Na skrzyżowaniu tras pierwszeństwo ma narciarz z prawej strony tak jak w ruchu drogowym, ale lepiej jest zwolnić czy nawet zatrzymać i sprawdzić, czy nie dojdzie do kolizji. Jak najczęściej stosujemy zasadę ograniczonego zaufania do innych. W górach trasy są oznaczone kolorami zależnie od stopnia trudności. Czarne są najtrudniejsze, następne są czerwone, niebieskie i zielone najłatwiejsze. Wybieramy je proporcjonalnie do umiejętności.

9. Wypadki - Każdy kto znajdzie się w pobliżu wypadku na stoku powinien służyć pomocą, miejsce należy zabezpieczyć, postawić skrzyżowane narty, a jeśli mamy powiesić na nich odblaskową kamizelkę.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości - każdy narciarz, sprawca wypadku, poszkodowany, czy świadek musi podać swoje dane osobowe

Na desce dodatkowe reguły

Snowboarderzy powinni przestrzegać sześciu dodatkowych reguł:

1. Noga przednia powinna być mocno połączona z deską na przykład rzemieniem.

2. Przed każdą zmianą kierunku jazdy, a w szczególności przy ewolucjach tyłem, trzeba sprawdzić czy mamy za sobą wolną przestrzeń.

3. Zatrzymywać się tylko na brzegu trasy, nie siadać i nie kłaść się na trasie

4. Odpiętą deskę należy natychmiast odwrócić i położyć na śniegu wiązaniem do dołu

5. Na lodowcach nie wolno odpinać deski.

6. Podczas jazdy wyciągiem tylna noga musi być wyjęta z wiązania

WAŻNE

WAŻNE

Film powstał na zlecenie Polskiego Związku Narciarskiego i Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa.

Alkohol na stoku

Powinniśmy zapomnieć o piciu alkoholu na stoku. Narciarze pod jego wpływem są zagrożeniem dla siebie i innych osób, często są sprawcami wypadków. Spożyty w niewielkich ilościach zmniejsza niepokój i podnosi pewność siebie, ale wydłuża czas reakcji, zmniejsza koordynację ruchów i możliwości percepcyjne, co często prowadzi do brawury. A wówczas o wypadek bardzo łatwo. Jeśli do niego dojdzie, to służby, które niosą pomoc sprawdzają stan trzeźwości ofiary i sprawcy. Narciarz, który pił alkohol nie ma szans na otrzymanie odszkodowania.

Kultura w kolejce

Przyjemność przebywania na stoku mogą popsuć narciarze, którzy zapominają o kulturalnym zachowaniu. O jego braku świadczy wpychanie się do kolejki do wyciągu. W ogonku powinny się ustawić także dzieci. Czekając na orczyk, nie przepychamy się, nie palmy papierosów, nie przeklinamy i ustawiamy się w dół stoku, a nie w górę bo dodatkowo skracamy i tak niedługie nasze stoki. Jeżeli komuś zwracamy uwagę, bo się pcha, to robimy to grzecznie z uśmiechem i podobnie przyjmujemy komentarze innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nie zamieniaj nart na... gips (video) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski