Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zmieniono nazwy ulicy 9 maja

BOK
18.06.2014 poznan ww balkony os zwyciestwa 20 remont osiedle blok wiezowiec balkon. glos wielkopolski. fot. waldemar wylegalski/polskapresse
18.06.2014 poznan ww balkony os zwyciestwa 20 remont osiedle blok wiezowiec balkon. glos wielkopolski. fot. waldemar wylegalski/polskapresse Waldemar Wylegalski
Ulica 9 maja na osiedlu Zwycięstwa nie zostanie zmieniona na 8 maja. Maciej Wudarski, zastępca prezydenta wycofał projekt uchwały w tej sprawie po tym, jak większość radnych przychyliła się do propozycji Michała Grzesia, by nazwę ulicy zmienić na 9 maja 1950 r.

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego na wtorkowej sesji poznańscy radni zmienili między innymi nazwę drogi z Józefa Paszty na Michała Sobeskiego czy nazwę ulicy Lucjana Szenwalda na ks. Kazimierza Waseli. Problem pojawił się w momencie zaproponowania zmiany ulicy 9 maja na osiedlu Zwycięstwa na 8 maja.

- Mam wątpliwości – przyznaje Michał Grześ, radny PiS i wiceprzewodniczący Rady Miasta. - 9 maja 1950 r. zostały położone podwaliny pod chrześcijańską Europę. Podpisano plan Schumana.

Radny PiS przypomniał, że Robert Schuman wraz z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem doprowadzili do powstania Europejskiej Wspólnoty węgla i Stali, której następcą stała się Wspólnota Europejska, a od 2009 r. Unia Europejska. Deklarację Schuman ogłoszono właśnie 9 maja 1950 r. 9 maja jest obchodzony, jako Dzień Europy.

- Proponuję, aby do istniejącej nazwy ulicy 9 maja dopisać 1950 r. - dodaje M. Grześ.

Zdaniem Antoniego Szczucińskiego, radnego Lewicy nie jest to rozsądna propozycyja. - Data 9 maja na osiedlu Zwycięstwa jest kojarzona z określonych faktem historycznym – twierdzi A. Szczuciński. I przyznaje jednocześnie, że propozycyja radnego Grzesia w odniesieniu do innej ulicy jest warta rozważenia.

M. Grześ uważa, że obecnie świadomość ludzi jest coraz większa i nie wszyscy będą kojarzyć 9 maja z obchodzonym w Rosji Dniem Zwycięstwa. - W szkołach odbywają się obchody Dnia Europy – przypomina radny PiS. - To data, na którą wszyscy powinni się zgodzić. Okaże się, w którym klubie są przeciwnicy Unii Europejskiej.

Większość radnych poparła propozycję M. Grzesia, choć Andrzej Krygier, dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego Geopoz zwracał uwagę, że z tą poprawką będzie to już całkiem nowa uchwała i nie była ona konsultowana z Radą Osiedla Nowe Winogrady Północ.

Ostatecznie radni nie głosowali nad zmienioną uchwałą o zmianie nazwy ulicy 9 maja na 9 maja 1950 r., ponieważ projekt wycofał z porządku obrad Maciej Wudarski, zastępca prezydenta.

Info z Polski - wydanie z 11 maja 2017

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski