Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje profesor Kazimierz Obuchowski

Marek Zaradniak
W czwartek zmarł w Poznaniu wybitny psycholog profesor Kazimierz Obuchowski. Miał 82 lata.

W czwartek w wieku 82 lat zmarł w Poznaniu profesor Kazimierz Obuchowski, wybitny uczony, psycholog , którego specjalnością były psychologia kliniczna i psychologia osobowości. Autor wielu publikacji naukowych jak i popularno-naukowych.

Urodził się w Wołożynie w województwie nowogródzkim. W 1956 roku ukończył psychologię na UAM i z tą uczelnią związany był do roku 1997. W latach 1996-2002 był także wykładowcą  Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Był także profesorem Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk. Kierował Zakładem Teorii Osobowości Instytutu Filozofii i Socjologii.

Dyrektor Instytutu Psychologii UAM profesor Jerzy Brzeziński tak wspomina profesora Kazimierza Obuchowskiego: Profesor Kazimierz Obuchowski należał do ścisłej czołówki uczonych w zakresie psychologii osobowości i psychologii klinicznej. Miał własne bardzo ciekawe, oryginalne teorie. Był raczej teoretykiem niż empirykiem i wizjonerem jeżeli chodzi o fundamentalne rozwiązania dla psychologii jako nauki. Tak go postrzegano. Był jedynym poznańskim psychologiem, członkiem Academia Europea. Prowadził wykłady po obu stronach Atlantyku od Berlina po Nowy Jork. Przez rok przebywał w Moskwie, a owocem tego pobytu była bardzo oryginalna i wyprzedzająca czas, w którym powstała (1970) książka "Kody orientacji - struktura procesów emocjonalnych". Kazimierz Obuchowski pokazywał w niej już wtedy to co dziś nazywa się neurokognitywistyką. Potrafił łączyć osiągnięcia silnej wtedy radzieckiej neurologii i neuropsychologii ze zdobyczami nauki Zachodu w zakresie procesów poznawczych nadając temu swój indywidualny szlif. Do kultowych książek profesora należy też "Psychologia dążeń ludzkich ".

Jako nauczyciel akademicki był Kazimierz Obuchowski niezwykle wymagający. Będąc młodym człowiekiem zdawałem u niego egzamin z psychologii emocji i osobowości . Do dziś pamiętam książki jakie wtedy trzeba było przeczytać. W ostatnich latach gdy było mu za ciasno w psychologii zajął się antropologią filozoficzną. Oddalał się od psychologii i powracał do niej inaczej na nią patrząc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski