Urodził się 10 lipca 1953 roku w Chlewskiej Woli w województwie świętokrzyskim. W 1977 roku ukończył historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1980 na tej uczelni obronił doktorat, a pięć lat później habilitował się. Tytuł profesora nauk humanistycznych Kazimierz Pająk otrzymał w roku 1999.
Na pilskiej uczelni był wykładowcą Katedry Ekonomii, ale również był kierownikiem Katedry Polityki Gospodarczej i Samorządowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Był animatorem życia uczelni i miasta
Profesor Kazimierz Pająk należał do tych uczonych, którzy z sukcesem łączyli pracę naukową i dydaktyczną, z aktywnym udziałem w zbliżaniu nauki i gospodarki. Był wybitnym przedstawicielem nauki o administracji publicznej i samorządzie terytorialnym, autorem książek i opracowań naukowych na ten temat, członkiem zespołów eksperckich, organizatorem i prelegentem na wielu konferencjach dotyczących gospodarki niskoemisyjnej i samorządu terytorialnego.
W czasach kiedy był rektorem, znacznie powiększyła się ilość kierunków i specjalności studiów. Powstało wtedy m.in. Centrum Zaawansowanych Technologii Elektroniczno-Informatycznych, nowa hala sportowa i najnowocześniejsza biblioteka w regionie.
Odszedł niezwykły uczony, ale i animator życia uczelnianego. Na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy go znali.
Pogrzeb prof. Kazimierza Pająka odbędzie się w piątek 24 lipca o godzinie 14.30 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu. Za swoje zasługi prof. Kazimierz Pająk w roku 2009 otrzymał tytuł "Honorowego obywatela miasta Piły". Trzykrotnie w latach 2004, 2006 i 2007 uhonorowany został profesor Kazimierz Pająk przyznawanym przez media lokalne tytułem "Człowieka roku" w kategoriach "Służba zdrowia", "Oświata" i "Działalność społeczna".
Budowniczy z wizją rozwoju
Aktualny rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica prof. Donat Mierzejewski tak wspomina prof. Kazimierza Pająka: Wspominam go jako mojego byłego szefa, bo za jego czasów byłem prorektorem. Był człowiekiem, który stworzył podwaliny uczelni jakiej wcześniej nie było i który borykał się ze wszystkimi trudnościami i bojaźniami miejscowego środowiska związanymi z zaufaniem dotyczącym budowy tej szkoły. Pozyskiwał środki na rozbudowę, a nawet pozyskał od miasta campus, który do dzisiaj funkcjonuje i rozwija się. Trzeba podkreślić, że z różnych źródeł pozyskał 24 mln złotych. Były to pieniądze zarówno od marszałka województwa wielkopolskiego, w ramach RPO czy od Totalizatora Sportowego na budowę hali sportowej. Na przestrzeni dwóch kadencji pozyskał na rozwój uczelni 10 milionów złotych od miasta. Był budowniczym z wizją rozwoju uczelni typowo zawodowej, człowiekiem, który koncyliacyjnie współpracował z organami samorządu terytorialnego w mieście, w powiecie, w województwie. Nawet gdy przestał być rektorem nadal wspomagał uczelnię w pozyskiwaniu środków.
Jako kolegę, który funkcjonował w Katedrze Ekonomii postrzegam prof. Kazimierza Pająka przez pryzmat naszych wspólnych wyjazdów zagranicznych w tym wyjazdów na Ukrainę gdzie mieliśmy wspólne projekty naukowe. Był przecież doktorem honoris causa Uniwersytetu Finansowego w Kijowie. Przez całe nasze środowisko prof. Kazimierz Pająk jest wspominany jako osoba bliska i ciągle obecna w życiu uczelni.
Sprawdź też:
- To miejsce pod Poznaniem ma tragiczną historię. Nadal przyciąga osoby żądne wrażeń
- 30 zdjęć przedwojennego Poznania. Tak pięknie wyglądał!
- Przestępcy z Wielkopolski poszukiwani przez policję. Widziałeś któregoś z nich?
- Pamiętacie taki Poznań? To był rok 2000
- 10 miejsc, w których najłatwiej złapać koronawirusa
- Ostatnie chwile targowiska Bema w Poznaniu. Zobacz zdjęcia
Wojciech Kossakowski - 3 konkrety dla WiM
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto
- Piknik w towarzystwie... niedźwiedzia. To nagranie robi furorę w sieci