Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje profesor Zbigniew Galor. Badał margines społeczny Poznania

KS
prof. Zbigniew Galor
prof. Zbigniew Galor archiwum
W piątek wieczorem w Poznaniu zmarł prof. Zbigniew Galor. Polski socjolog i esperantysta. Zajmował się m.in. badaniami nad marginesem społecznym stolicy Wielkopolski. Był przeciwnikiem kontenerów socjalnych.

Zbigniew Galor w 1976 roku ukończył socjologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł doktora uzyskał na UMCS w Lublinie. W 2008 roku na Wydziale Nauk Społecznych UAM habilitował się na podstawie rozprawy zatytułowanej "Lumpenwłasność: szara strefa i margines społeczny. Specjalizował się w zakresie socjologii gospodarki, socjologii marginalizacji i socjologii ogólnej.

Prof. Galor: Margines społeczny Poznania. Zobacz, gdzie występuje!

Zawodowo związany był z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Był także pracownikiem Katedry Nauk Społecznych Akademii Rolniczej w Poznaniu, profesorem Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP w Łomży oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Był kierownikiem Międzyśrodowiskowej Grupy Badawczej "Margines Społeczny Poznania" przy OIMiR w Poznaniu (2009-2014), przewodniczącym polskiej sekcji AIS oraz przewodniczącym Polskiego Związku Spółdzielczo-Esperanckiego.

Prof. Galor: Coraz więcej biedy i bezdomności

Podejmowane przez niego badania dotyczyły szczególnie współzależności zjawisk społecznie negatywnych (bezrobocia, "szarej strefy", marginesu społecznego, tzw. patologii społecznej) oraz gospodarki i stosunków własności (lumpenwłasność, własność spółdzielcza). Jego działalność badawczą cechuje interdyscyplinarność wyrażająca się także w przekraczaniu granic, które dzielą socjologię i ekonomię od filozofii, antropologii kulturowej, politologii, czy psychologii.

Zajmował się również europeistyką oraz esperantem (jako językiem i międzynarodowym ruchem społecznym). Uważał, że opinia o idei Unii Europejskiej jako utopii, która staje się rzeczywistością, odnosi się także do idei języka międzynarodowego Ludwika Zamenhofa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski