Nie żyje profesor Zofia Trojanowiczowa

  Nie żyje profesor Zofia Trojanowiczowa

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W wieku 79 lat we wtortek zmarła w Poznaniu profesor Zofia Trojanowiczowa, wybitna znawczyni romantyzmu, a szczególnie Cypriana Kamila Norwida. Przez wiele lat związana była z Instytutem Fologii Polskiej UAM
  Profesor Zofia Trojanowiczowa była wybitną znawczynią romantyzmu

  Profesor Zofia Trojanowiczowa była wybitną znawczynią romantyzmu ©Janusz Romaniszyn

  We wtorek w Poznaniu w wieku 79 lat zmarła profesor Zofia Trojanowiczowa. Była wybitną znawczynią romantyzmu, a szczególnie Cypriana Kamila Norwida. Mówi się, że nikt tak jak ona nie znał w Polsce jego twórczości. W latach 90 minionego stulecia kierowała Zakładem Literatury Polskiej XIX wieku oraz Zakładem Literatury Romnatyzmu w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza , a w latach 1993-1996 była dyrektorem tego Instytutu. Kierowała także Pracownią Kalendarza Życia i Twórczości Cypriana Norwida. To pod jej opieką powstawał trzytomowy „Kalendarz życia i twórczości Cypriana Norwida”. Była też m.in. autorką książki :”Rzecz o młodości Norwida” oraz książek „Ostatni spór romantyczny: Cyprian Norwid - Julian Klaczko” i „Romantyzm - od poetyki do polityki.
  Interpretacje i materiały” a także razem z Jerzym Fiećko współautorką antologii „Sybir romantyków”. Uczestniczyła też w pracach komitetu redakcyjnego Dzięł Adama Mickiewicza. Opracowała XIII ich tom zawierający pisma towianistyczne Mickiewicza. Profesor Zofia Trojanowiczowa była członkinią Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej PAN i Centralnej Komisji do Spraw Tytułów i Stopni Naukowych.

  Ale pochodząca z rodziny mieszczańskiej o silnych korzeniach wielkopolskich profesor Zofia Trojanowiczowa była też silnie zangażowana w sprawy współczesne polskiego i popznańskiego społeczeństwa. Była związana z opozycją demokratyczną. W latach 70 należała do tych, którzy stanęłi w obronie usuwanego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ze względu na dzialałność w KSS KOR Stanisława Barańczaka, a potem należała do poznańskich współtwórców pierwszej Solidarności. Razem z profesorem Jarosławem Maciejewskikm w 1981 roku była współautorką ksiażki „Poznański Czerwiec” - pierwszej książki na temat Poznańskiego Czerwca 1956.

  m.zaradniak@glos.com


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  111 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Jak na 79 lat i tytuł profesora to dorobek skromniutki.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo