Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje profesor Zofia Trojanowiczowa

Marek Zaradniak
Profesor Zofia Trojanowiczowa była wybitną znawczynią romantyzmu
Profesor Zofia Trojanowiczowa była wybitną znawczynią romantyzmu Janusz Romaniszyn
W wieku 79 lat we wtortek zmarła w Poznaniu profesor Zofia Trojanowiczowa, wybitna znawczyni romantyzmu, a szczególnie Cypriana Kamila Norwida. Przez wiele lat związana była z Instytutem Fologii Polskiej UAM

We wtorek w Poznaniu w wieku 79 lat zmarła profesor Zofia Trojanowiczowa. Była wybitną znawczynią romantyzmu, a szczególnie Cypriana Kamila Norwida. Mówi się, że nikt tak jak ona nie znał w Polsce jego twórczości. W latach 90 minionego stulecia kierowała Zakładem Literatury Polskiej XIX wieku oraz Zakładem Literatury Romnatyzmu w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza , a w latach 1993-1996 była dyrektorem tego Instytutu. Kierowała także Pracownią Kalendarza Życia i Twórczości Cypriana Norwida. To pod jej opieką powstawał trzytomowy „Kalendarz życia i twórczości Cypriana Norwida”. Była też m.in. autorką książki :”Rzecz o młodości Norwida” oraz książek „Ostatni spór romantyczny: Cyprian Norwid - Julian Klaczko” i „Romantyzm - od poetyki do polityki. Interpretacje i materiały” a także razem z Jerzym Fiećko współautorką antologii „Sybir romantyków”. Uczestniczyła też w pracach komitetu redakcyjnego Dzięł Adama Mickiewicza. Opracowała XIII ich tom zawierający pisma towianistyczne Mickiewicza. Profesor Zofia Trojanowiczowa była członkinią Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej PAN i Centralnej Komisji do Spraw Tytułów i Stopni Naukowych.

Ale pochodząca z rodziny mieszczańskiej o silnych korzeniach wielkopolskich profesor Zofia Trojanowiczowa była też silnie zangażowana w sprawy współczesne polskiego i popznańskiego społeczeństwa. Była związana z opozycją demokratyczną. W latach 70 należała do tych, którzy stanęłi w obronie usuwanego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ze względu na dzialałność w KSS KOR Stanisława Barańczaka, a potem należała do poznańskich współtwórców pierwszej Solidarności. Razem z profesorem Jarosławem Maciejewskikm w 1981 roku była współautorką ksiażki „Poznański Czerwiec” - pierwszej książki na temat Poznańskiego Czerwca 1956.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski