Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje senator RP Marek Plura. Zmagał się z ciężką chorobą. Miał 52 lata

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
PAP
PAP
Marek Plura miał 52 lata.
Marek Plura miał 52 lata. Lucyna Nenow / Polska Press
Senator Marek Plura był zaangażowany w sprawy osób z niepełnosprawnościami. Od urodzenia chorował na zanik mięśni. O jego śmierci poinformowano w sobotę, 21 stycznia.

Zmarł senator Marek Pluta

O śmierci senatora Koalicji Obywatelskiej poinformował wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Jak informują media, kilka dni wcześniej trafił on do szpitala z powodu powikłań po grypie.

Czytaj także: Zabójstwo Jarosława Ziętary. SDP i prokurator krytycznie o uniewinnieniu Aleksandra Gawronika. "Materiał dowodowy wskazuje na jego winę"

- Sam - mimo ciężkiej choroby i licznych ograniczeń - realizował się od wielu lat w służbie publicznej. Zapamiętam go jako bardzo dzielnego i życzliwego człowieka

- napisał w serwisie Twitter Marek Pęk.

Obserwuj nas także na Google News

Senator Marek Pluta wcześniej był katowickim radnym, posłem i europosłem. Działał na rzecz osób z niepełnosprawnością i walczył o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Miał 52 lata.

Kim był Marek Plura?

Marek Plura urodził się 18 lipca 1970 roku w Raciborzu. Od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni, poruszał się wyłącznie na wózku elektrycznym.

Ukończył studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum” w Krakowie, a także studia podyplomowe z zakresu psychoterapii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był grafikiem i poetą.

Działał w organizacjach regionalnych - Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej oraz w Związku Górnośląskim. Sam siebie nazywał pracownikiem socjalnym, ponieważ z pracą w tym zawodzie łączył profesjonalne zaangażowanie do czasu wyboru na posła w roku 2007.

Był założycielem Stowarzyszenia "Dobry Dom" i prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Akcent", a także przewodniczącym Rady Programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Na arenie międzynarodowej pełnił funkcję wiceskarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland.

Przez wiele lat w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych organizował spotkania z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych. Zainicjował coroczny "Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek" – nagrodę przyznawaną niepełnosprawnym kobietom, wnoszącym istotny wkład w życie społeczne kraju, a także ogólnopolski konkurs integracyjny dla młodzieży "Z taktem i uśmiechem”.

W 2006 r. został radnym w Katowicach, w rok później posłem na Sejm. Jesienią roku 2011 ponownie został wybrany do Sejmu. Był sprawozdawcą licznych ustaw i uchwał dotyczących m.in. języka migowego, równouprawnienia osób niepełnosprawnych oraz wsparcia ich życiowej aktywności, a także poprawy systemu edukacji i zabezpieczenia społecznego.

Walczył o objęcie ochroną prawną śląskiej mowy i etniczności. Dwukrotnie był autorem poselskich projektów zakładających wprowadzenie regionalnego języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Był też autorem projektu wprowadzenia do tej ustawy etnicznej mniejszości śląskiej; zainicjował także zbiórkę podpisów pod tym projektem.

W maju 2014 r. Marek Plura został wybrany został posłem do Parlamentu Europejskiego. Od 2019 r. był senatorem. W izbie wyższej był wiceprzewodniczącym Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Był laureatem wielu nagród i konkursów, m.in. nagrody im. Karola Miarki za wybitny wkład w kulturę, honorowego dyplomu Kapituł Fundacji „Piękniejsza Polska”, Człowiek Bez Barier 2004, Lodołamacz Specjalny. Najbardziej jednak cenił sobie Order Uśmiechu, który na wniosek dzieci został mu nadany w 2012 r.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski